منابع مناسب بررسی سیستمهای قدرت

نکته مهم: مقاله زیر با هدف بررسی ویژگیهای مراجع مختلف کنکوری به نگارش در آمده و قصد معرفی یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را ندارد. چنانچه قصد انتخاب یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را دارید، صرفا به این نکته توجه کنید که بهترین مرجع برای هر فرد مرجعی است که منطبق با سطح علمی آن فرد باشد (قضیه امپدانس مچینگ!).

چنانچه قصد انتخاب یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را دارید، ابتدا به ارزیابی سطح علمی خود بپردازید و سپس با در نظر گرفتن پیشنهادات ارایه شده، یک مرجع را انتخاب کنید.

تعریف و قرارداد:معنا و مفهوم عبارات بکار رفته در این مقاله بشرح زیر میباشد:

– دانشجوی ضعیف: دانشجویی که در آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی کمتر از ۱۰ کسب کند.

– دانشجوی متوسط: دانشجویی که از آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی بین ۱۰ تا ۳۰ کسب کند.

– دانشجوی قوی: دانشجویی که از آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی بالاتر از ۳۰ کسب کند.

 

نقد مراجع پرمخاطب بررسی سیستم­های قدرت از دیدگاه آموزشی:

 

۱- بررسی سیستم­های قدرت پردازش:

از آنجاییکه برای درس بررسی سیستم­های قدرت تقریبا هیچ منبع جامع و کاملی در بازار وجود ندارد، مطالعه­ی این کتاب تا حد بسیار مطلوبی نیازهای داوطلبان گرامی کنکور کارشناسی ارشد را مرتفع می­کند. با این حال از آنجاییکه این کتاب مطالب مورد نیاز در کنکور کارشناسی ارشد را به طور صد در صد پوشش نداده، خواندن این کتاب “به تنهایی” برای پاسخ­گویی به سوالات کنکور کافی بنظر نمیرسد. این کتاب برای سطوح مختلف دانشجویان مناسب ارزیابی می‌شود.

 ۲- بررسی سیستم­های قدرت انتشارات پارسه:

این کتاب نیز همانند کتاب بررسی سیستم­های قدرت پردازش، مطالب مورد نیاز برای حل سوالات کنکور کارشناسی ارشد را به صورت جامع در بر نگرفته است و حتی نسبت به کتاب بررسی سیستم­های قدرت انتشارات پردازش “ناقص­تر” می­باشد. (البته این کتاب حاوی برخی از نکات مهمی است که در مرجع شماره یک آورده نشده­اند). به طور کلی، مطالعه­ی این کتاب به تنهایی توصیه نمی­گردد، و خواندن آن بصورت مکمل با مرجع شماره یک مناسب بنظر میرسد. این کتاب برای دانشجویان سطوح ضعیف و متوسط نسبتا مناسب ارزیابی می‌شود.

 ۳- بررسی سیستمهای انتشارات پوران پژوهش:

همانند مرجع شماره دو، درسنامه این کتاب نیز، از لحاظ سرفصلهای مطرح شده در قسمت درسنامه شباهت بسیار زیادی به کتاب بررسی سیستمهای قدرت انتشارات پردازش میباشد.  این کتاب برای دانشجویان سطوح ضعیف و متوسط مناسب ارزیابی میگردد.

 

نقد مراجع پرمخاطب بررسی سیستم­های قدرت از دیدگاه تستی:

۱- بررسی سیستم­های قدرت پردازش

در این کتاب پس از آموزش هر مطلب، تعداد زیادی از تست­های کنکور سال­های گذشته و یا تست­های تالیفی مرتبط با آن مبحث آورده شده است که فهم مطلب را برای خواننده بسیار آسان می­گرداند. در انتهای هر فصل نیز تعداد زیادی تست­های تالیفی و همچنین تستهای کنکور برای افزایش تسلط داوطلبین گرامی بر مطالب هر فصل آورده شده است. به طور کلی یکی از بهترین منابع درس بررسی سیستم­های قدرت برای کنکور کارشناسی ارشد همین کتاب می­باشد.

۲- بررسی سیستم­های قدرت انتشارات پارسه

در این کتاب بعد از آموزش مطالب مهم، مثال­های مناسب و همچنین سوالات تالیفی خوبی برای افزایش قدرت فهم مطالب آورده شده است.

۳- بررسی سیستمهای انتشارات پورانپژوهش:

تستهای مطرح شده در این کتاب که در دو قسمت تالیفی و کنکوری ارایه شده‌اند، عموما به روشهایی کلاسیک مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند. گرچه از لحاظ کمی، تعداد تستهای مطرح شده در این کتاب کمتر از مرجع شماره یک میباشد، با این وجود توضیحات بیشتر در حل مسایل این کتاب؛ آنرا برای دانشجویان سطوح متوسط به پایین مناسب کرده است. 

جمعبندی و پیشنهاد:

برای کسب تسلط بر سرفصلهای اصلی این درس میتوانید از مرجع ۱ استفاده کنید (مراجع ۲ و ۳ نیز میتوانند بعنوان مکمل، همرا این درس بکار بروند) چنانچه پس از انجام این مرحله نیاز به حل تستهای بیشتر داشتید، میتوانید از تستهای تالیفی آزمونهای آزمایشی معتبر برای تسلط و تثبیت آموخته‌های خود استفاده کنید.

 

با تشکر ویژه از جناب آقای مهندس امیر عاملی (استاد و رتبه ۸ کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق)

۲۸ نظر

 1. ممنون از لطف و توجه حضرتعالی بی صبرانه منتظر شروع کلاس مالتیمدیای بررسی سیستم های قدرت خانه برق هستیم
  تشکر

 2. سلام و عرض ادب
  استاد خواهشا تو این درس و درس ماشین به دادمون برسین
  واقعا سر درگمی شدیدی برای بچه های قدرتی وجود داره
  و بر خلاف الکترونیکیا که دستشون تو منابع و مراجع بازه

  • سلام و عرض ادب. به امید خدا برای درس بررسی بزودی و در همین ماه، یک محصول بسیار خوب منتشر خواهد شد.
   برای درس ماشین هم با چندین استاد توانمند صحبت شده ولی با توجه به سخت گیریهایی که خانۀ برق در استاندارد و با کیفیت بودنِ ویدیوهای آموزشی دارد، متاسفانه فعلا هیچ یک از اساتید قبول زحمت نکرده اند.
   با آرزوی بهترینها

 3. سلام استاد عزیز خسته نباشید یه خواهشی ازتون داشتم لطف کنین برای سایر دروس رشته برق هم واسمون فکری کنید استاد مثل ماشین بررسی واقعا هیچ کلاس و منبع مناسبی پیدا نکردم اگر بشه استادی بیارین تو مجموعه تون یا خودتون تدریس کنین خیلی عالی میشه استاد واثعا هیچ جا برا این درس فکری نکردن و همشونم بی کیفیته من هزینه و وقتمو باختم امیدم به مدار و کنترل و زبان تخصصی و تدریس شماست

  • سلام و عرض ادب ممنون از اینکه فیدبکتون رو به بنده منتقل کردید.
   در خصوص دروس ماشین و بررسی با اساتید زیادی صحبت کردیم ولی متأسفانه یا کیفیت کارشون چندان مناسب از آب درنیامده، و یا اینکه به لحاظ وقت و هزینه حاضر به سرمایه گذاری روی پروژه تولید ویدیو های آموزشی نشدند (دقت کنید که تولید ویدیوهای آموزشی مناسب، بسیار پر هزینه و بسیار زمانبر است)
   با این حال هنوز هم در حال جستجو برای پیدا کردن یک استاد خوب و قابل اعتماد هستیم.
   با آرزوی بهترینها

 4. با سلام .به نظرم بهترین منبع درسی کتاب بررسی سیستم جهش باشه .البته اونایی که استاد معرفی و تایید کردن رو نخوندم. کتاب مدرسان شریف به هیچ وجه برای کسانی که پایه ضعیف دارند مناسب نیست.خیلی کتاب مختصریه.اما بررسی سیستم جهش مطالبی داره که در کمتر کتابی عنوان شده.
  اما عیب این کتاب “اشتباهات بسیار عجیب محاسباتی و عددی در حل بعضی مسائل”هست.امیدوارم در ویرایش های جدید تر این مورد رفع بشه.امیدوارم استاد نگاهی به این کتاب بندازند و نظرشون رو بگند.
  بررسی سیستمهای قدرت نشر جهش
  تالیف علیرضا قاسمی

 5. علی فراهانی

  با سلام

  کتاب های مدارهای الکتریکی یک و دو آقای مهندس حسن شادکام انور از انتشارات گسترش علوم پایه نثر بسیار ساده و شیوایی داره،نظر شما در مورد این کتاب ها چیست؟ایا تمامی مباحث را پوشش میدهند؟ممنون

  • سلام. کتاب کاردانی ایشون رو قدیم دیده بودم خیلی زحمت کشیده بودند ولی کتاب ارشدشون رو متاسفانه ندیدم.

 6. سلام استاد گرامی.میخواستم بپرسم که برای بررسی سیستم های قدرت ۱ کدوم یک از کناب های زیر(که بهتره) و را پیشنهاد میدهید؟البته کنکور الکترونیک میخوام شرکت کنم.برای دوره کارشناسی میخوام.خواهشا نظرتون رو برای هر کتاب جداگانه بفرمایید.ممنون.
  ۱-اسیونسیون
  ۲-راهیان ارشد

  • سلام. مقایسه کتاب کنکور و کتاب مرجع نادرسته… هر کدام خوبی خودش رو داره

 7. سلام
  خسته نباشید
  من با توجه به کمبود وقتی که دارم دنبال ی سری منابع کم حجم ومقوی ! هستم می خواستم بدونم شما در درس مدار چ کتابی رو پیشنهاد می کنید
  همین طور در درس ماشین؟ نظرتون راجع به کتابهای دکتر صدیقی ودکتر لسانی چیه؟
  با تشکر

  • سلام. برای درس مدار کتابهای خود بنده کفایت میکنه (بخصوص اگر مسایل خودآزماییهای جدیدی که اضافه کردم رو حل کنید).
   برای ماشین کتاب یا جزوه دکتر لسانی خوبه

 8. سلام استاد
  من با توجه به اینکه کارشناسی ناپیوسته خوندم و پایم نسبت به پیوسته ها ضعیفتره برای درس کنترل خطی به نظر شما کتاب خودتونا بخونم یا آریاز برادرانی
  سوال دیگم اینکه آیا کسانی مثل من که در دانشگاه غیرانتفاعی درس میخونن شانس قبولی دارن؟

  • سلام. اگر پایه درسیتون ضعیف هست حتما یا کلاس برید یا خودتون کتاب اوگاتا رو بخونید. کتابهای تستی هرقدر هم که عالی نوشته شده باشند باز هم برای کسی که از صفر قصد یادگیری داره شاید کمی سنگین باشند. کتاب آقای برادرانی هم خوبه ولی توصیه اش نمیکنم.
   سال گذشته در کلاس من بودند دوستانی که تونستند از همون دانشگاههای غیرانتفاعی رتبه های نسبتا خوبی کسب کنند.

 9. سلام استاد
  خسته نباشید
  من ترم ۶ هستم درحال حاضر . میخوام کنکور امسال شرکت کنم قصد دارم درس مدار تابستون خدمت برسم ولی کنترل با دیدن سوالات و گفته های بچه های سال بالایی که کنکور شرکت کردن مبنی بر اینکه سطح سوالاش در سال های اخیر خیلی بالا رفته تردید دارم وقت و انرزی زیاد صرف کنم ب نظرتون من بیشتر وقتمو به درسای مدار و ماشین وبررسی که احساس میکنم پربازده تره و البته سوالاتش معقولتر بذارم بهتره ؟

  • سلام
   متاسفانه فضای کنکور پرهست از شایعات و حتی اخیرا برخی مدرسین کنکور برای بازار گرمی و پرکردن کلاسهاشون اینطور فضاسازی میکنند که سوالات امسال مفهومی بود، سخت بود، پرنکته بود! و ….
   به این شایعات توجه نکنید. حدود ۵۰ درصد از تستهای کنترل همین امسال رو میشد بدون نوشتن و فقط با نگاه پاسخ داد… درسته که درس کنترل امسال یکی دو تست مشکل دار داشت یا کیفیت بعضی شکلهاش پایین بود ولی منطقی نیست که بخاطر یک یا دو تست مشکل دار به یکباره یک درس رو حذف کنیم.
   مطمئن باشید برای هر درسی که وقت بگذارید، در صورتیکه زیر نظر مشاور و استاد دلسوزی هم باشید، بامید خدا نتیجه عالی میگیرید. فقط مهم این هست که درست مطالعه کنید. بعنوان مثال گرچه پاییز زمان چندان مناسبی برای کسب درصد بالا در دروس مفهومی مثل کنترل نیست، با این وجود چند تا از دانشجوهای خوب بنده، در همون زمان کم پاییز ۹۲ تونستند خودشون رو به درصدی نزدیک به ۵۰ تا ۶۰ درصد برسونند که بنظرمن درصد بسیار قابل قبولی هست نسبت به زمان مطالعه شون

   درست مشورت کنید و درست تلاش کنید تا نتیجه عالی بگیرید انشاالله

 10. با سلام خدمت استاد محترم

  ممنون میشم تمامی منابع ارشد برق را کامل کنید .

  با تشکر

 11. با سلام خدمت استاد گرامی، قبل از هر چیز از کتاب کنترل خطی که نوشتین کمال سپاسگزاری رو دارم،واقعا کتاب فوق العاده ای هست، خیلی روانه.
  استاد میشه راجبه کتاب بررسی سیستم های قدرت مدرسان شریف هم توضیح بدید و سطحشو نسبت به کتب دیگه بیان کنید ؟

  • سلام. ممنون از محبت و لطف شما. خوشحالم که کتابم برای شما مفید بوده و امیدوارم خدا بهم توانش رو بده که هر روز کتاب رو بهتر کنم

   متاسفانه تخصص من قدرت نیست ولی میتونید از منوی مشاوره، منابع مناسبی رو که چند نفر از همکاران بزرگوار بنده معرفی کردند مطالعه کنید

   موفق و پیروز باشید
   تقوی

 12. با سلام
  در درس بررسی سیستمهای قدرت دکتر ربیعی کتابی نوشتن که فکر کنم نسبت به بقیه منابع جامع تر باشه.

 13. به نظر من اگر کسی کتاب بررسی سیستمهای دکتر عیدیانی را بخواند به طور حتم به اکثر سوالات کنکور بررسی جواب میدهد فقط مشکل این کتاب این است که فقط فرمولها را نوشته و بیان کلی برای درس نداده ولی سوالات بسیار سخت و مفهومی در آخر هر فصل آورده است

 14. انتشارات جهش
  مهندس قاسمی کتاب خوبی نوشتن
  چرا اسمش نیست؟

  • سلام. متاسفانه من کتاب ایشون رو ندیدم. اگر اطلاعاتی از کتابشون رو برای من ایمیل کنند حتما بررسی میکنم و روی سایت میگذارم.

 15. سلام
  کتاب انتشارات جهش تالیف مهندس قاسمی را ننوشتین
  درحالیکه گفته می شود اگر دوتا کتاب برای بررسی انتخاب شود یکی از کتابها خواهد بود

  • سلام. متاسفانه من کتاب ایشون رو ندیدم و هر ۲ دوست بزرگواری هم که نقد رو نوشتند، اسمی از کتاب ایشون نبرده بودند. اگر ایشون هم طلاعاتی از کتابشون رو برای من ایمیل کنند حتما بررسی میکنم و روی سایت میگذارم.

 16. باعرض سلام خدمت استاد عزیز
  از زحمات شما خیلی صمیمانه تشکر میکنم و امیدوارم که همیشه موفق و سربلند باشید. چون واقعا خیلی زحمت میکشید
  لطفا اگه میشه استاد بفرمایید که برای قبولی ارشد روزانه برق قدرت دانشگاه شیراز چه درصدهایی رو باید بزنیم؟
  خیلی از لطف شما ممنونم

  • سلام بشما دوست عزیزم
   متاسفانه من بخاطر مشغله کاریم، ترازها و درصدهای بچه ها رو حتی نگه هم نمیدارم چون نمیتونم در اون زمینه هم فعال باشم (متاسفانه جدیدا حتی فرصت کارهای علمی خودم رو هم ندارم!). به قسمت پیوندهای سایت من برید اونجا لینکی از یک سایت مشاوره در این زمینه قرار دادم.
   پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *