منابع مناسب کنترل خطی برق

نکته مهم: مقاله زیر با هدف بررسی ویژگیهای مراجع مختلف کنکوری به نگارش در آمده و قصد معرفی یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را ندارد. چنانچه قصد انتخاب یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را دارید، صرفا به این نکته توجه کنید که بهترین مرجع برای هر فرد مرجعی است که منطبق با سطح علمی آن فرد باشد (قضیه امپدانس مچینگ!).

 

 

چنانچه قصد انتخاب یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را دارید، ابتدا به ارزیابی سطح علمی خود بپردازید و سپس با در نظر گرفتن پیشنهادات ارایه شده، یک مرجع را انتخاب کنید.

 

تعریف و قرارداد: معنا و مفهوم عبارات بکار رفته در این مقاله بشرح زیر میباشد:

     – دانشجوی ضعیف: دانشجویی که در آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی کمتر از ۱۰ کسب کند.

     – دانشجوی متوسط: دانشجویی که از آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی بین ۱۰ تا ۳۰ کسب کند.

     – دانشجوی قوی: دانشجویی که از آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی بالاتر از ۳۰ کسب کند.

 

نقد مراجع پر مخاطب درس کنترل خطی از دیدگاه آموزشی:

 

۱- سیستمهای کنترل خطی نوشته مصطفی تقوی کنی (انتشارات راهیان ارشد – آزاده):

درسنامه این کتاب خلاصه‌ای است از کتب معروف “مهندسی کنترل مدرن کاتسو هیکو اوگاتا” و “مهندسی سیستمهای کنترل نورمن مایس” و “مهندسی کنترل بنجامین کو“؛ که بعنوان مراجع اصلی درس کنترل خطی در کنکور کارشناسی ارشد برق ایران به شمار میروند. در نگارش درسنامه این کتاب، سعی شده کلیه نکات مهم همراه با مثالهای آموزشی ارایه گردد تا درک نکات آموزشی برای دانشجو راحتتر باشد. از مزایای دیگر درسنامه این کتاب میتوان به منحصر بفرد بودن برخی از نکات ارایه شده در آن؛ ارایه قسمتهایی تحت عنوان “اشتباهات رایج“؛ تدریس نکات آموزشی با استفاده از تستهای استاندارد کنکورهای کارشناسی ارشد؛ و ارایه کلیه نکات آموزشی در کمترین تعداد صفحات اشاره کرد. توجه کنید درسنامه این کتاب بیشتر برای دانشجویانی مناسب است که دارای سطوح متوسط و قوی در تئوری درس کنترل خطی میباشند. لذا چنانچه هنوز در تئوری درس کنترل احساس ضعف میکنید ، توصیه میشود ابتدا مطالعه خود را از یک کتاب ساده‌تر آغاز کنید و سپس برای تسلط و آشنایی با نکات ریزتر به سراغ این کتاب بیایید.

 

۲- سیستمهای کنترل خطی نوشته کامران خسرویان (انتشارات پردازش):

علیرغم اینکه سالها از نگارش اولیه این کتاب میگذرد، با این حال این کتاب کماکان یکی از مراجع خوب آموزشی در درس کنترل خطی بحساب میاید. مهمترین نقطه قوت این کتاب، ارایه نکات آموزشی با تعداد نسبتا زیادی تست آموزشی از کنکورهای کارشناسی ارشد رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی هسته‌ای میباشد. همچنین ارایه کلیه نکات مهم درس کنترل در کمترین تعداد صفحه، یکی دیگر از مزایای این کتاب بحساب میاید. درسنامه این کتاب بیشتر برای دانشجویانی که دارای سطح علمی متوسط (و بالاتر) هستند مناسب میباشد.

 

۳- سیستمهای کنترل خطی نوشته هومن سجادیان (انتشارات مدرسان شریف):

از آنجاییکه درسنامه این کتاب صرفا در برگیرنده چکیده‌ای از مهمترین نکات آموزشی درس کنترل خطی میباشد، مطالعه این کتاب بیشتر به دانشجویان قوی توصیه میشود که تنها قصد مرور و تثبیت آموخته‌های خود را دارند. مهمترین نقطه ضعف این کتاب، آپدیت نشدن این کتاب، پس از آخرین نگارش آن میباشد.

 

۴- سیستمهای کنترل خطی نوشته امین رضایی (انتشارات پوران پژوهش):

این کتاب که با رویکردی کلاسیک به ارایه نکات آموزشی درس کنترل خطی میپردازد، درس کنترل خطی را در حجمی حدود ۹۰۰ صفحه به دانشجو ارایه میکند. گرچه ارایه ساده ترین و پایه‌ای ترین مفاهیم درس کنترل توسط مولف این کتاب، منجر به بالا رفتن حجم این کتاب (در حد کتب مرجعی چون اوگاتا، دورف و …) شده است ولی شاید همین موضوع یکی از نقاط قوت این کتاب، بخصوص برای دانشجویان ضعیف (که نیاز به تشریح بیشتر نکات درسی دارند) بشمار بیاید. ارایه نکات آموزشی درسنامه این کتاب با استفاده از مثالهای تشریحی، یکی دیگر از دلایل مناسب بودن این کتاب برای دانشجویان متوسط و ضعیف میباشد. نکته بسیار مهمی که در استفاده از این کتاب باید به آن توجه کنید این است که چنانچه قصد استفاده از این کتاب بعنوان مرجع آموزشی را دارید، بواسطه حجم بسیار بالای این کتاب، به نحوی برنامه ریزی کنید که بتوانید در زمان مناسب مطالعه کتاب را به پایان برسانید. توصیه میشود دانشجویان قوی از این کتاب استفاده نکنند، زیرا آنچه موجب رشد این دسته از دانشجویان میگردد، فقط حل تستهای جدیدتر و آشنایی با روشهای گوناگون حل تستها میباشد.

 

۵- مهندسی سیستمهای کنترل نوشته آریاز برادرانی (انتشارات آزاده):

مهمترین نقطه قوت این کتاب، که سالها بعنوان بهترین مرجع کنکوری (چه از لحاظ آموزشی و چه از لحاظ تستی) بشمار می‌رفت، نثر شیوای درسنامه آن میباشد که در اکثر فصول با زبانی نبستا ساده به ارایه نکات آموزشی پرداخته است. مهمترین نقطه ضعف این کتاب، آپدیت نشدن درسنامه آن پس از نگارش اولیه کتاب میباشد. مطالعه درسنامه این کتاب بیشتر برای دانشجویان ضعیف و متوسط توصیه میشود و توصیه مشود چنانچه قصد استفاده از این کتاب بعنوان مرجع آموزشی را دارید، حتما بعد از اتمام مطالعه هر فصل، از یک کتاب متمم برای آموختن نکات ریزتر استفاده کنید.

 

نقد مراجع پر مخاطب درس کنترل خطی از دیدگاه تستی:

 

۱- سیستمهای کنترل خطی نوشته مصطفی تقوی کنی (انتشارات راهیان ارشد – آزاده):

تحلیل کلیه سوالات کارشناسی ارشد مهندسی برق به هر دو روش کلاسیک (تشریحی) و تستی، در کنار ۱۱ مجموعه از تستهای تالیفی دشوار که آنها نیز به روشی تستی و موشکافانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند، از نقاط قوت این کتاب محسوب میشود. از دیگر ویژگیهای این کتاب، گنجاندن قسمتهایی تحت عنوان اشتباهات رایج در حل بسیاری از سوالات؛ و تحلیل سوالات سخت و پر نکته به روشهای متنوع میباشد. شیوه حل تستها در این کتاب به نحوی است که منتج به افزایش قدرت آنالیز داوطلب و در نتیجه افزایش قدرت خلاقیت وی در تحلیل سوالات جدید خواهد شد. در مجموع این کتاب بواسطه تنوع روشهای حل تست آن، و بانک تستهای تالیفی آن میتواند مرجعی مناسب برای سطوح مختلف دانشجویان (و بخصوص داوطلبینی که بدنبال کسب درصدهای بالا هستند) باشد.

 

۲- سیستمهای کنترل خطی نوشته کامران خسرویان (انتشارات پردازش):

علیرغم درسنامه نسبتا خوب این کتاب، و صرفنظر از اینکه روشهای حل تست این کتاب نسبتا مناسب ارزیابی میشوند، محدود شدن تستهای این کتاب به قبل از سال ۱۳۸۲، بزرگترین نقطه ضعف این کتاب بحساب میاید. توصیه میشود چنانچه مجبور به استفاده از این کتاب بعنوان مرجع تستی خود هستید، تستهای سالهای ۸۲ به بعد را از یک کتاب دیگر حل کنید.

 

۳- سیستمهای کنترل خطی نوشته هومن سجادیان (انتشارات مدرسان شریف):

با توجه به اینکه عمده  تستهای این کتاب دارای حلهای تشریحی دقیق و موشکافانه نمیباشند، استفاده از این کتاب بعنوان مرجع حل تست توصیه نمیشود.

 

۴- سیستمهای کنترل خطی نوشته امین رضایی (انتشارات پوران پژوهش):

از آنجاییکه متد بکار گرفته شده برای حل تستهای این کتاب عموما روشهای کلاسیک (تشریحی) میباشد روشهای حل این کتاب عمدتا برای دانشجویان متوسط و ضعیف، مناسب و آموزنده است. با این وجود و علیرغم قابل استفاده بودن روشهای حل تست این کتاب برای سطوح مختلف دانشجویان، توصیه میشود دانشجویان قوی برای افزایش قدرت خلاقیت خود در حل تستهای جدید، پس از مطالعه تستهای این کتاب از کتابی که دارای تستهای تالیفی میباشد نیز استفاده کنند.

 

۵- مهندسی سیستمهای کنترل نوشته آریاز برادرانی (انتشارات آزاده):

علیرغم مناسب بودن قسمت درسنامه این کتاب؛ وجود اشکالات متعدد در برخی از روشهای حل (بخصوص تستهای بعد از سال ۸۱)، بزرگترین نقطه ضعف این کتاب بحساب میاید. توصیه میشود چنانچه مجبور به استفاده از این کتاب بعنوان مرجع تستی خود هستید، تستهای سالهای ۸۱ به بعد را از یک کتاب دیگر حل کنید.

 

جمعبندی و پیشنهاد:

برای کسب درصد خوب در این درس میتوانید ابتدا با مطالعه مرجع ۵، بر تئوریهای پایه درس کنترل خطی مسلط شوید و سپس برای حل تستهای کنکورهای گذشته و آشنایی و تسلط بر روشهای تستی حل، به سراغ مرجع ۱ بروید. چنانچه پس از انجام این دو مرحله نیاز به حل تستهای بیشتر داشتید، میتوانید از تستهای تالیفی مرجع ۱ یا آزمونهای آزمایشی معتبر برای تسلط و تثبیت آموخته‌های خود استفاده کنید.

 

 

سوالات رایج:

سوال: من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته بودم و تا بحال درس کنترل را پاس نکردم. کدامیک از مراجع کنکوری برای آموزش من مناسبتر است؟

پاسخ: چنانچه تا به حال درس کنترل رو پاس نکردید، حتما در کلاسهای کنترل یک دانشگاه یا یک کلاس کنکوری شرکت کنید. اینکه بطور خود آموز قصد یادگیری این درس رو داشته باشید، زمان زیادی از شما میگیرد و بهیچوجه بهینه نیست. بعد از اینکه یکبار درس کنترل رو پاس کردید، میتوانید از مراجع فوق بر حسب نیازتان استفاده کنید.

 

سوالمن دانشجوی مکانیک هستم. کدام مرجع کنکوری همه تستهای رشته مکانیک را طبقه بندی کرده است؟

پاسخ: برخی از معروفترین رفرنسهای کنکوری که برای رشته مکانیک این کار را انجام داده‌اند، یکی کتاب آقای آریاز برادرانی (انتشارات آزاده) و دیگری کتاب آقای فرشاد احسانی (انتشارات نص) هست. این دو کتاب تقریبا اکثر تستهای کنترل رشته مکانیک رو حل کردند. بعد از حل این تستها، میتوانید برای کسب درصدهای بالاتر تستهای کنترل رشته برق را (که کمی از تستهای کنترل مکانیک سختتر هستند) بزنید.

۱۶۶ دیدگاه

 1. سلام استاد وقتتون بخیر
  برای کنترل ارشد برق به جز سوالات برق سال ۹۰ به بعد بنظرتون چه سوالاتی رو باید بخونیم؟ منظورم سوالات کنترل رشته های دیگه و سالهای دیگه هست. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. اولویت با تستهای مهندسی برق هست و با توجه به تغییرات مجددی که در تیم طراحان اتفاق افتاده، ایده های موجود در تستهای قبل از سال ۹۰ هم قطعا مهمند. البته تستهای اتوماسیون و مکانیک و هوافضا و شیمی و … هم هستند که عموما نسبت به تستهای برق بمراتب ساده تر هستند (البته بعضی تستهای مهم سایر کنکورها رو در کلاس تحلیل میکنیم)
   با آرزوی موفقیت روزافزون

 2. سلام استاد
  بنده کنترل در حد متوسط هستم
  آیا برای ارشد، کتاب پوران برای یادگیری پایه ای و بعد خوندن کتاب شما یعنی راهیان ارشد کافیه یا اینکه باید کتابهای بیس هم بخونیم؟؟؟ .. من چند جا شنیدم که این کتابها کافی نیستن برا کنکور و نهایت ۵ سوال بشه جواب داد و طراح به کتاب کنترل نایس خیلی علاقه داره
  از نظرات و سوالات قبلی دنبال جواب نگشتم چون گفتم شاید برا دو سه سال پیش باشن و الان شرایط و جواب سوال بنده تغییر کرده باشه.. اگر سوال تکراری هست ببخشید
  ممنون از وقتی که میذارید

  • سلام و عرض ادب
   اولا ممنون که با صراحت سوالتون رو مطرح کردید؛ قطعا پرسش شما سوال بسیاری از دوستان دیگر هم هست.
   در خصوص نظراتی که در مورد کتابها (و نه فقط کتاب بنده) داده میشه، باید اینطور عرض کنم که برخلاف تصور عام که کتابها رو پائین تر از کلاسهای حضوری بحساب میاورند، یک کتاب خوب میتونه بمراتب مؤثرتر از یک کلاس باشه. منتها شرط این برتری اینه که خواننده هم فرد دقیقی باشه و با حوصله و با نگاه مثبت اون کتاب رو مطالعه کنه. بسیاری از بچه هایی که الان دانشجوی ارشد یا دکترا هستند، همین کتابهای کنکوری رو (که بعضا اشکالاتی هم به اونها وارد هست مطالعه کردند و نتیجه گرفتند)
   نکته دیگری هم که هست اینه که متاسفانه خیلی از موسسات کنکوری و وابستگان ذینفع شون، از ایده آلگرایی بچه ها سوء استفاده میکنند و سعی میکنند بچه ها رو به مسیری هدایت کنند که دیربازده هست. بعد هم که فرد در محدودیت زمانی قرار گرفت، او رو به سمت کلاسهاشون هدایت میکنند…
   الا ای حال، در خصوص کتابهایی که پرسیدید، کتاب کنترل اقای رضائی (پوران) هم کتاب خوبی هست و میتونه در کنار کتاب بنده مکمل خوبی باشه (اگر خواستید کتاب پوران رو مطالعه کنید، فقط سرفصلهاییش رو مطالعه کنید که در کتاب بنده هم مشترکه. بعضی سرفصلهایی که کتاب پوران به اونها پرداخته برای کنکور شما غیرضروریه). ضمنا نقطه قوت و ویژگی منحصر بفرد کتابهای بنده روشهای حل اون هست (که بسیاری از مدرسین کنکور هم به اونها استناد میکنند)
   ضمنا احتمال برگزاری کلاس آنلاین بنده هم وجود دارد
   با آرزوی بهترینها

 3. سلام آقای دکتر. در کتاب کنترل کریمی نصیر بحث پایداری لیاپانوف مطرح شده ولی مثالی ازش ندیدم. میشه یک کتاب معرفی بفرمائید که بفهمم چیه (خیلی گنگ توضیح میده).
  با تشکر فراوان

  • سلام. گرچه اون مبحث جزو سرفصلهای کنکور شما نیست و خوندنش (لااقل الان و برای کنکور) هیچ ضرورتی نداره ولی اگر دوست داشتید کتاب کنترل مدرن آقای دکتر صدیق رو ببینید.

  • سلمان رزاق منش

   جدای از مطالب زائد ، یه مشکل خیلی بزرگ کتاب کنترل کریمی اینه که قسمت درسنامه و نکاتش خیلی ضعیفه و بجای نوشتن یه درسنامه خوب فقط یه سری مثال حل کرده که حجم کتاب رو زیاد کنه بنظرم. الان خود من توی خیلی قسمتهای کتابش برام سؤال ایجاد شده و حالا مجبورم کلاسشو هم برم که البته نمیرم چون اونجام احتمالا فقط همینجوری میخواد مثال حل کنه….

 4. سلام استاد وقت به خیر. در فصل پاسخ گذرای سیستم کتاب شما سیستم مرتبه دو که زتا بین صفر و یک قرارمیگیرد چرا شرایط محدودیت روی زتا را برای زمان نشت ۲% و ۵% نگذاشتید در حالی که در کتابهای دیگه مثل کتاب ….. این موضوع دقیقا نوشته شده و نوشته که در صورتی میشه از این دوتا فرمول زمان نشست استفاده کرد که زتا کوچکتر از حدود ۰.۷ باشه در حالی که مطابق کتاب شما این شرط وجود نداره و خواننده فکر میکنه در صورتی که زتا بین صفر و یک باشه همیشه میشه از این دو تا فرمول استفاده کرد مشکلی که برای من پیش آمد و خیلی طول کشید تا متوجه این موضوع بشم و چرا دوتا قضیه مهم لاپلاس مقدار اولیه و نهایی تو کتابتون نیست ؟
  سپاس

  • سلام و عرض ادب
   در خصوص نکاتی که مطرح کردید، اون نکات در قسمت حل تستها مطرح شده و مورد استفاده قرار گرفته ولی بشما حق میدم و از نظر خود بنده هم بهتره که اون نکات در قسمت درسنامه هم ذکر بشه.

   در خصوص کتابی که نام بردید هم، گرچه هیچ کتابی خالی از اشکال نیست ولی من دو نقد اساسی به اون کتاب دارم:
   ۱- اول اینکه مطالب زائد اون کتاب زیاده و عملا وقت داوطلب رو میگیره
   ۲- اشکالات علمی ظریف در اون کتاب کم نیست (لااقل از نظر بنده)

   دو نکته دیگر هم البته لازم بذکره:
   ۱- نکته اول اینکه کتاب کنترل بنده سال ۱۳۸۸ نوشته شده و گرچه تقریبا هر سال بروزرسانی شده ولی هنوز برای خود بنده راضی کننده نیست و علاقمندم که باز هم بروزرسانیش کنم تا جاییکه انشاءالله یک روز به یک مرجع درسی فوق العاده عالی تبدیل بشه (و اصلا نسخه های الکترونیک دقیقا با همین قصد و نیت منتشر شده‌اند که بامیدخدا بروزرسانی های کتاب سریعتر انجام بشه).
   ۲- نکته دوم هم اینکه گرچه این کتاب حدود یکسال هست که بخاطر مشکلات هزینه های بالای فرایند چاپ کاغذی و … بروزرسانی نشده ولی نباید فراموش کرد این کتاب به اذعان بسیاری از رتبه های برتر کنکور و حتی مدرسین دانشگاه، کتابی بود که پس از انتشارش در سال ۱۳۸۸، رویه ی طراحی سوالات درس کنترل خطی رو تغییر داد، و حتی مرجعی شد برای بسیاری از مدرسین کنکور و مؤلفین کتابهای کنکور… (که البته ای کاش اون عزیزان هم نغمه ی خودشان رو میخواندند و کپی برداری نمیکردند؛ کپی برداریهایی که متاسفانه هنوز هم ادامه داره…)

   پیروز باشید

 5. سلام استاد من در دوران کارشناسی درس کنترل رو از روی کتاب شما یاد گرفتم و تا الانم حداقل ۴ بار خوندمش و در کنکور امسال هم کنترل حدود ۶۰ درصد زدم
  آیا با این تفاسیر نیاز هست کتاب جدید کریمی نصیر رو هم مطالعه کنم؟ چند فصلش رو که ورق زدم بنظرم دقیقا همون نکات و روشهای حل کتاب شماست البته با فصل بندی جدید و رنگی. (منظورم اینه که مطلب جدیدی داخلش ندیدم)
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام. خوشحالم که کتاب بنده براتون مفید بوده

   چیزی که برای نتیجه گرفتن از درس کنترل لازمه، حل کردن مسائل متنوعه تا مفاهیم در عمل برای شما تثبیت بشه
   در مورد کتاب کنترل انتشارات نصیر (آقای کریمی) من کل کتاب رو مطالعه نکردم ولی ۲ ~ ۳ فصلش رو که اجمالی بررسی کردم بنظرم رسید که بیشتر تمرکزش روی مطرح کردن نکات تستی و حفظی هست که این از نظر بنده بشدت منفی و مخربه و سالهای قبل هم خیلی از بچه ها بابت این سبک آموزش (یعنی حفظ کردن یک سری نکات و درک نکردن مفهوم) آسیب دیدن… بهرحال
   اگر هم میخواهید از اون کتاب استفاده کنید پیشنهاد میکنم خودتون رو جای یک استاد بگذارید و سعی کنید به اون کتاب به چشم یک ویراستار نگاه کنید که قراره اشکالات علمی اون کتاب رو اصلاح کنه. این کار باعث میشه به تک تک نکات حفظی ای که در اون کتاب مطرح شده فکر بکنید و در نتیجه بتونید موارد نقض یا حالات خاصی که اون نکات برقرار نیستند رو هم درک کنید…

   پیروز باشید.

 6. سلام خسته نباشید.۱-من کتاب مرجع مهندسی کنترل مدرن کاتسو هیکو اوگاتا دارم میخونم رشته من برق است کل کناب ۱۰ فصل است در فصل ۴ و۵ مدلسازی ریاضی سیالاتی وگرمایی وسیستم ها مکانیکی است ایا در کنکور ارشد برق از فصل۴و ۵ می اید؟ ۲-ریاضی عمومی من ضعیف هست به نظر شما کناب مدرسان شریف رو بخونم یا نخونم بهتره ممنونم میشم کمکم کنید

  • سلام.
   ۱- احتمالا امسال یک سوال ترکیبی از فصل مدلسازی دارید ولی بنظرم اولویت آخر مطالعاتی تون قرارش بدید و اول روی سایر فصول سرمایه گذاری کنید (البته بهرحال از مدلسازی سیالاتی و گرمایی سوالی مطرح نمیشه).
   ۲- واقعیتش کتاب مدرسان رو ندیدم ولی هر کتابی که تعداد زیادی تست حل شده کنکور داشته باشه برای تقویت پایه شما خوبه
   موفق و پیروز باشید

 7. با سلام خدمت استاد محترم
  بنده تسلط بسیار خوبی روی تمام مباحث کنترل خطی دارم و تمام تست های کنکور سال های گذشته رو حل کردم می خواستم ببینم کتابی وجود داره که فقط تست های تالیفی خیلی سخت داشته باشه ؟ کتاب ۵۰۰ تست تالیفی هومن سجادیان رو دیدم ولی سطح بالایی نداره , ممنون از وقتی که میذارید و سوالات ما رو می خونید.

  • سلام. در مورد کتاب آقای سجادیان نظری ندارم ولی متاسفانه در مجموع اونقدر مخاطب کتابهای ارشد پایین هست و از طرفی هم انقدر تعداد کتابهای کنکوری زیاد شده که نگارش کتاب جدید برای نویسندگان بنام و ناشران ضرردهی زیادی رو بهمراه داشته (لااقل در چند سال اخیر) و رغبتشون کم شده. سوء استفاده از کتاب و جزوات هم که با کمال تاسف همیشه بوده و هست و مزید بر علت میشه…
   بهرحال اگر کتاب جدید بنده به تابستان امسال رسید بسیار براتون مفید میتونه باشه. کلاس هم که طبیعتا همیشه یک گام جلوتر از کتاب هست و شاید بتونه براتون مفید باشه.
   موفق و پیروز باشید

 8. عرض سلام مجدد ، خسته نباشید
  ببخشید دوباره مزاحم میشم . ب قسمتی از شبهه من توی سوال قبلی جواب داده نشد و اونم اینکه کتاب چاپ جدیدتون فقط سوالات کنکور ۹۵ و بررسی اونا اضافه میشه یا اینکه مثلا درسنامه هاش و غیره هم تغییر میکنه ؟! تغییرات کلی داره یا اینکه اگه الان چاپ ۹۴شو بگیریمو بشینیم زودتر بخونیم ، بهتره ؟!
  سپاس …

  • سلام. ممنونم
   هم سوالات ۹۵ به اونها اضافه شده و هم تمام تستهای دکترا و هم درسنامه ها بصورت کامل بازنویسی شدند و هم تستهای تالیفی و … اضافه شده.
   بنظرم برای ثبت نام در کلاس یا تهیه کتاب بهیچوجه عجله نکنید.

 9. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ۱-درباره کتاب کنترلتون میخواستم بدونم ک شما اون چیزایی ک سر کلاساتون میگین و تمامی نکته های توی جزوه اونجا رو توی کتابتون هم اوردین یا نه ؟ برای اونایی ک شهرستانین و نمیتونن کلاستون بیان ، همه چیزا کامل تو کتاب گفته شده ؟
  ۲-برای کنکور ۹۶ اگه بخوایم ز الان شرو کنیم ، کتابتون رو از الان تهیه کنیم یا واستیم چاپ جدیدش بیاد ؟ چاپ جدیدش ( ۹۵) چ تفاوتهایی با چاپ ۹۴ش میکنه ؟ تقریبا زمان چاپ جدیدش کی هستش ؟
  ۳- لطفا در مورد درس مدار و کتاب مدارتون هم دو سوال بالا رو جواب بدین
  سپاس …

  • سلام. درخصوص هر دو کتاب یکجا پاسخ میدم:
   ۱. طبیعتا محدودیتهای موجود در بازار کتاب مثل محدودیت در فرایند بروز رسانی، محدودیت در تعداد صفحات و … باعث میشه که جزوه از این لحاظ ظاهرا برتر باشه ولی از سوی دیگه جزوه هم تنها برای کسی مفید هست که در کلاس حضور داشته و توضیحات و اثباتها و … رو شنیده باشه. در واقع هرکدام از این دو ابزار کاربرد خودش رو داره و نباید باهم مقایسه بشن. خیلی از دانشجوهای خود من هم از کتاب نتیجه عالی گرفتند و هم از جزوه.
   ۲. زمان چاپ ورژن جدید کتابهای مدار و کنترل و … رو خود بنده هم نمیدونم فقط اینکه شبانه روز درحال کار روی نسخ جدید هستم و امیدوارم بتونم تا تیرماه انشاءالله تمامشون کنم. دعا کنید کارها خوب پیش بره و توانش رو داشته باشم…

 10. سلام. استاد دوره ی بعدی کلاس ها برای کنکور سال بعد از کی شروع میشه؟

  • سلام. احتمالا از تابستان. اگر در خبرنامه یا RSS سایت عضو شوید، اطلاعات مربوط به کلاسها و اخبار کنکور و … بطور خودکار برای شما ارسال میشه.
   پیروز باشید.

 11. استاد دانشجو های رشته مکانیک هم میتونم در کلاس های کنترل شما شرکت کنند؟یعنی این کلاس برای مکانیکی ها هم مفیده؟

  • سلام. بله البته با توجه باینکه سرفصلهای برق خیلی بیشتر از مکانیک هست نیازی به شرکت در کلیه جلسات نیست.
   پیروز باشید

 12. سلام استاد خسته نباشید
  من رشته ام مکانیک هستش و در سکنترل رو از روی نایس خوندم و پیش زمینه ی خوبی رو هم ازش دارم ، آیا برای تکمیل دانسته هام ، میشه از کتاب شما استفاده کنم یا کتاب شما مختص رشته برق هستش؟

  • سلام. تستهای داخل کتاب عمدتا از رشته برق هست ولی چون تستهای برق از مکانیک چند پله دشوارتره بنظرم میتونه مفید باشه. بهرحال بنظرم اولویت تون با تستهای مکانیک باشه و بعدش برای تسلط بیشتر و قویتر شدن به سراغ کتاب بنده بیاید.
   پیروز باشید

 13. سلام ببخشید اینو اینجا نوشتم و جای دیگری پیدا نکردم.
  من الان ارشد کنترل هستم و میخواستم کنکور ۵ سال اخیر دکترای کنترل رو بررسی کنم با پاسخ هاشون. آیا کتابی هست؟ مشکل هزینه ندارم حتما نیازش دارم. با تشکر

  • سلام. درحال حاضر هیچ کتابی تمام تستهای کنترل دکترا رو بررسی نکرده ولی انشاءالله به شرط رضایت ناشر به چاپ بعدی کتاب بنده اضافه میشه. فعلا فقط سر کلاسها حلشون میکنم

 14. سلام
  ازکنترل ی سری مباحث رومتوجه شدم وی سری مباحثم فن حل سوال ندارم اگه ازکتاب شمااستفاده کنم آیا میتونم درصدبالای۷۰ درصدبزنم؟
  کتاب کنترل شماچندجلدیه؟؟
  آیااینترننتی سفارش بدم آخرین چاپش رومیفرستن؟ازکجاسفرش بدم آخرین چاپ روبرام بفرستن

 15. با سلام وخسته نباشید
  من تو در س کنترل خطی ضعیف هستم و کلاس هم نمیتونم برم. می خواستم بیبنم اگر کتاب کنترل امین رضای اول بخونم(به علت درسنامه خوب)وبعد کتاب شما رو بخونم روش خوبی است؟ایا کتاب مرجع رو هم باید بخونم؟

  • سلام. با توجه باینکه ضعیف هستید بنظرم بهتر هست اول کتاب رفرنسی مثل اوگاتا رو مطالعه کنید و بموازاتش از کتاب من هم پیش برید.

 16. سلام استاد. خسته نباشید. استاد من تقریبا از اول تابستان کنترل رو خودم خوندم ولی سرعتم اتقدر کم بود که تصمیم گرفتم خودم بخونم. بنظرتون میتونم خودمو برسونم؟ با سپاس

  • سلام. ۱۰۰% میرسید. سال گذشته حتی خیلی بچه هایی که ترم قبل کنکور با بنده کلاس داشتند به درصدهای بالای ۵۰ رسیدند امسال که زمانتون هم بیشتره
   کمترین خوبی یک کلاس خوب بهمین هست که لااقل مطمئنید بعد از ۳ ماه کلیه سرفصلهای اون درس رو با تمام تستهای مهمش حل کردید و این گام بزرگی برای موفقیت در کنکور هست.

 17. با سلام خدمت استاد تقوی
  به نظر شما خوندن کتاب مرجع کنترل برای ازمون ارشد نیازه؟
  ازبین مراجع موجود(اوگاتا-نایس-دکتر خاکی صدیق و….) کدامیک را پیشنهاد میکنید؟
  نظرتون راجع به نایس ترجمه دکتر طالبی چیه؟

  • سلام.
   اگر کلاسی شرکت نمیکنید و در این درس ضعیف هستید بله
   اوگاتا و کو هر خوبند. نایس هم خوبه ولی نه باندازه دو مرجع قبلی

  • استاد ممنون از راهنماییتون
   ولی میگن سبک سوالات کنکور به سبک کتاب نایسه و طراحان کنکور بیشتر به کتاب نایس علاقه دارند؟

  • به شایعه هایی که موسسات درست میکنند و متاسفانه بچه ها ناخواسته پخش میکنند توجه نکنید. میشه مشابه هر یک از این سوالات در هر یک از کتب کو، اوگاتا و نایس پیدا کرد…

 18. سلام .من اینکه به سراغ کتاب شما بیام و تست زدن با اون پیش برم ۳ سناریو جلو روی خودم می بینم.به نظر شما الویت به ترتیب با کدومه؟:۱.جزوه دکتر شیرین آبادی۲.جزوه و وویس دکتر سجادیان۳.کتاب اوگاتا(اینجا خودش اصلا یک سوال وجود داره که آیا وقت گذاشتن سر یک کتاب مرجع در یک زمان محدود عاقلانه است.اون هم با توجه به اینکه من کنترل رو باسه پاییز گذاشتم)
  یا اصلا هیچ کدام؟یعنی مستقیم برم سراغ کتابتون.

  • سلام. در خصوص جزواتی که نام بردید فقط بطور موردی فصلهایی از اونها رو دیدم و توصیه نمیکنم. دلیل این موضوع هم این هست که کلیه نکات و سرفصلها رو (لااقل در اون فصولی که من دیدم) پوشش نمیده و تعداد تستهای حل شده زیادی نداره.
   اگر درس کنترل را لااقل یکبار پاس کردید میتونید مستقیما از کتاب بنده شروع بمطالعه کنید. مطالعه اوگاتا هم در ادامه کار میتونه خوب باشه

 19. سلام استاد عزیز چاپ جدید کنترل و رهیافت مدار کی به بازار میاد؟لطف کنین اطلاع رسانی کنین خیلی منتظر کتابیم

  تشکر

  • سلام. متاسفانه تصمیمش با بنده نیست و با ناشر هست… شاید حتی سال بعد…

 20. سلام…استاد من کتاب کنترل خطی دکتر خاکی صدیق رو مطالعه کردم و بیس کلی کنترل خطی دستم اومده بنظرتون الان کتاب کنترل خطی شما رو میتونم شروع کنم یا به مشکل برمیخورم؟……….سپاس از وقتی که میزارید

 21. سلام استاد
  استاد این خبرها مبنی بر تغییر زمان کنکور ارشد سال ۹۵ و مصاحبه دار شدن آزمون ارشد و صحبت های رئیس سازمن سنجش تو دانشکده تربیت بندی دانشگاه تهران که ما میخواستیم تغییراتی تو تو آزمون کنکور دکتری و ارشد ۹۴ بدیم که نشده ولی برای سال ۹۵ میخوایم تغییراتی رو تو این آزمو ها بدیم ، این خبرها جریانشون چیه، ما که میخوایم برای کنکور امسال آماده بشیم چیکار کنیم؟

 22. سلام استاد . امیدوارم هر کجا هستین حال شما خوب باشد. بنده استاد فارغ التحصیل از دانشگاه ازاد علوم و تحقیقات سال ۹۳ گرایش قدرت شدم. الان با دو مشکل روبه رو شدم: درس مدار رو که احساس می کردم ضعف دارم از کتاب parseh و خود کتاب مدار خوندم. تقریبا می شه گفت به یه بیسه خوبی رسیدم. و مسلط شدم.. حالا به نظر شما مطالعه کتاب جدیدی که شما می خواهید عرضه کنید برای تکمیل و درصد خوب در درس مدار کافیه؟ زیاد سردرگم هستم.. و در خصوص درس کنترل راستش متوسط ام.. کتاب parseh دارم ..یه نگاه سطحی انداختم معلوم بود که اصلا بدرد بخور نیستش.. و ضمن این که متاسفانه در این درس جزوه ندارم.و به این نتیجه هم رسیدم برای تست کتاب شما در اخر خوبه.. ولی ایا اگه کتاب مرجع یا جزوه برای شروع و مفاهیم اولیه کافیه ..بنده رو راهنمایی کنید. و سوال اخر این که بنده می خواهم دروس مدار و ماشین و کنترل و ریاضیات را تا اخر تابستان به طور کامل از همین فردا ۲.۲۷ شروع کنم… اگر بتونید بهم کمک کنید که چجوری برنامه ریزی کنم خیلی خیلی از شما ممنون می شم…. استاد بنده شهرستانی هستم و نمی توانم در کلاس های شما حضور یابم. و فرد خاصی رو نمی شناسم که ازش کمک بخوام به همین خاطر مزاحم شما شدم.. برای کنترل انتشارات ازاده یا poran بخونم .. کدوم به نظر شما… کافی هس واسه شروع؟

  • سلام.
   ۱- با توجه باینکه یادگیری مدار با حل مسایل بسیار زیاد امکانپذیر هست، کتاب فعلی هم کاملا پاسخگوی نیاز شما هست
   ۲- کنترل سبک سوالات سالهای اخیر طوری شده که هرقدر هم کتابی خوب نوشته بشه باز نیاز به یک استاد و راهنمای خوب برای رفع اشکال و هدایت شما وجود داره. اگر میتونید اکیدا توصیه میکنم که کنترل کلاس شرکت کنید چون کسب درصد بالا در این درس اصلا سخت نیست (لااقل بسیاری از اون دوستانی که سال پیش دانشجوی خود بنده بودند درصدهای خوب و حتی عالی کسب کردند). اگر هم نمیتونید کلاس بیاید کتاب بنجامین کو (یا اوگاتا) و کتاب بنده در کنار هم ترکیب بسیار جالبی خواهد بود

 23. سلام استاد گرامی
  من قبل از اینکه با بقیه منابع آشنا بشم و تحقیق کنم کتاب جهش رو خریدم.سطح کنترل خوبی هم ندارم.به نظرتون لازمه که منبعم رو عوض کنم؟پیشنهاد شما چیه؟
  تشکر از زحماتتون.

  • سلام. بهتر هست چند سوال مشابه رو مثلا از کتاب بنده و کتاب جهش مقایسه کنید تا ببینید روشهای کدام کتاب برای شما قابل فهمتر و بهتر هست.

 24. سلام استاد
  عیدتون مبارک
  من برای مدار کتاب دسور با حل المسایلش میخونم بعد کتاب شما ……برای کنترل خطی اول بنجامین کو بعد کتاب شما
  نظرتون چیه استاد باتوجه به وقت زیادی که تا کنکور مونده نتیجه میگیرم با این منابع؟؟؟؟

  • سلام. سال نو شما هم میارک
   بسیارخوب و انشاءالله مثمر ثمر هست البته طوری برنامه ریزی کنید که ۳ یا حداکثر ۴ ماهه هر درس رو تمام کنید.

 25. سلام.
  بنده دانشجوی ضعیفی هستم میخاستم برای کنترل یک منبع مناسب معرفی بفرماید ؟ممنون.
  البته من خودم چند تا منابع نوشتمولی نمیدونم از کدوماش استفاده کنم از بین این سه تا اوگاتا .خاکی صدیق و پوران پژوهش لطفا هر کدومش که ساده و راون هست بفرماید مممون میشم یا از کتاب خود شما استفاده کنم البته من کنترل پاس کردم ولی با نمره خوبی پاس نکردم و ضعیف هستم.
  با تشکر ببخشید که طولانی شد.

  • سلام. اگر خیلی ضعیف هستید بهتره از یک کلاس خوب استفاده کنید که زمانتون بطور بهینه استفاده بشه.
   کتاب بنده و کتاب بنجامین کو برای یادگیری کاملا کافی (و حتی بیشتر از نیاز کنکور) هستند. باقی کتابهایی که گفتید هم طبیعتا خوبند ولی توصیه میکنم در اولویت قرارشون ندید. بخصوص تا میتونید از کتاب خود من تست بزنید و سعی کنید به روشهای حلم مسلط بشید.
   پیروز باشید

 26. با سلام عرض ادب خدمت استاد گرامی.
  بنده از الان برای سال اینده شروع به خواندن ارشد کردم آیا برای قبول شدن از یکی از دانشگاههای تهران این مدت وقت کافی هست ؟البته بنده دانشجوی دانشگاه ازاد هستم. و منابع را میخام از کتاب های شما استفاده کنم مممنون میشم یه کمکی به بنده بکنید با تشکر.

  • سلام. بله کاملا کافیه. پیشنهاد میکنم در RSS سایت عضو بشید تا از اخبار جدید و مشاوره های جدید رو از دست ندید
   پیروز باشید

 27. با سلام خدمت استاد عزیز.
  من میخام کتاب کنترل شما را بگیرم برای ارشد سال آینده میخاستم بدونم چاپ جدید کتابتون خواهد آمد من صبر کنم یا همین کتاب فعلی که در بازار هس بگیرم؟ اگر خواهد آمد میخاستم بدونم زیاد فرق داره با کتاب فعلی؟ ممنون با تشکر

  • سلام. تا االان حدود ۱۱ ماه هست که مجدانه و تقریبا تمام وقت روی کتابهای جدید مدار و کنترلم کار میکنم ولی زمان دقیق نشرش هنوز معلوم نیست. شاید بین اردیبهشت تا تیر ۹۴…
   کتابهای جدید رو بعنوان مرجع آموزشی اساتید نوشتم و طبیعتا بسیار متفاوت خواهد بود

 28. با سللام خدمت استاد.
  بنده در درس کنترل خطی یه کم احساس ضعف میکنم و میخام کتاب شما را بگیرم میخاستم بپرسم که آیا کتاب شما برای من مناسب میباشد یا از کتاب های ساده تر استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایم کندی با تشکر.

  • سلام. اگر تا بحال کنترل پاس نکردید بهتره از رفرنس بخونید یا کلاس برید ولی اگر یک دید اولیه داشته باشید کاملا کفایت میکنه.
   پیروز باشید

 29. با سلام خدمت استاد عزیز
  من این ترم کنترل دارم میخوام درسنامه اقای برادرانی رو بخونم تمرینم از کتاب های دیگری حل کنم بنظرتون کار درستیه یا همون کتاب اوگاتا و .. رو بخونم.میخوام طوری رو مباحث مسلط شم ک واسه کنکور لنگ نزنم.
  با تشکر