منابع مناسب کنترل خطی برق

نکته مهم: مقاله زیر با هدف بررسی ویژگیهای مراجع مختلف کنکوری به نگارش در آمده و قصد معرفی یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را ندارد. چنانچه قصد انتخاب یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را دارید، صرفا به این نکته توجه کنید که بهترین مرجع برای هر فرد مرجعی است که منطبق با سطح علمی آن فرد باشد (قضیه امپدانس مچینگ!).

 

 

چنانچه قصد انتخاب یک مرجع بعنوان بهترین مرجع را دارید، ابتدا به ارزیابی سطح علمی خود بپردازید و سپس با در نظر گرفتن پیشنهادات ارایه شده، یک مرجع را انتخاب کنید.

 

تعریف و قرارداد: معنا و مفهوم عبارات بکار رفته در این مقاله بشرح زیر میباشد:

     – دانشجوی ضعیف: دانشجویی که در آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی کمتر از ۱۰ کسب کند.

     – دانشجوی متوسط: دانشجویی که از آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی بین ۱۰ تا ۳۰ کسب کند.

     – دانشجوی قوی: دانشجویی که از آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی بالاتر از ۳۰ کسب کند.

 

نقد مراجع پر مخاطب درس کنترل خطی از دیدگاه آموزشی:

 

۱- سیستمهای کنترل خطی نوشته مصطفی تقوی کنی (انتشارات راهیان ارشد – آزاده):

درسنامه این کتاب خلاصه‌ای است از کتب معروف “مهندسی کنترل مدرن کاتسو هیکو اوگاتا” و “مهندسی سیستمهای کنترل نورمن مایس” و “مهندسی کنترل بنجامین کو“؛ که بعنوان مراجع اصلی درس کنترل خطی در کنکور کارشناسی ارشد برق ایران به شمار میروند. در نگارش درسنامه این کتاب، سعی شده کلیه نکات مهم همراه با مثالهای آموزشی ارایه گردد تا درک نکات آموزشی برای دانشجو راحتتر باشد. از مزایای دیگر درسنامه این کتاب میتوان به منحصر بفرد بودن برخی از نکات ارایه شده در آن؛ ارایه قسمتهایی تحت عنوان “اشتباهات رایج“؛ تدریس نکات آموزشی با استفاده از تستهای استاندارد کنکورهای کارشناسی ارشد؛ و ارایه کلیه نکات آموزشی در کمترین تعداد صفحات اشاره کرد. توجه کنید درسنامه این کتاب بیشتر برای دانشجویانی مناسب است که دارای سطوح متوسط و قوی در تئوری درس کنترل خطی میباشند. لذا چنانچه هنوز در تئوری درس کنترل احساس ضعف میکنید ، توصیه میشود ابتدا مطالعه خود را از یک کتاب ساده‌تر آغاز کنید و سپس برای تسلط و آشنایی با نکات ریزتر به سراغ این کتاب بیایید.

 

۲- سیستمهای کنترل خطی نوشته کامران خسرویان (انتشارات پردازش):

علیرغم اینکه سالها از نگارش اولیه این کتاب میگذرد، با این حال این کتاب کماکان یکی از مراجع خوب آموزشی در درس کنترل خطی بحساب میاید. مهمترین نقطه قوت این کتاب، ارایه نکات آموزشی با تعداد نسبتا زیادی تست آموزشی از کنکورهای کارشناسی ارشد رشته‌های مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی هسته‌ای میباشد. همچنین ارایه کلیه نکات مهم درس کنترل در کمترین تعداد صفحه، یکی دیگر از مزایای این کتاب بحساب میاید. درسنامه این کتاب بیشتر برای دانشجویانی که دارای سطح علمی متوسط (و بالاتر) هستند مناسب میباشد.

 

۳- سیستمهای کنترل خطی نوشته هومن سجادیان (انتشارات مدرسان شریف):

از آنجاییکه درسنامه این کتاب صرفا در برگیرنده چکیده‌ای از مهمترین نکات آموزشی درس کنترل خطی میباشد، مطالعه این کتاب بیشتر به دانشجویان قوی توصیه میشود که تنها قصد مرور و تثبیت آموخته‌های خود را دارند. مهمترین نقطه ضعف این کتاب، آپدیت نشدن این کتاب، پس از آخرین نگارش آن میباشد.

 

۴- سیستمهای کنترل خطی نوشته امین رضایی (انتشارات پوران پژوهش):

این کتاب که با رویکردی کلاسیک به ارایه نکات آموزشی درس کنترل خطی میپردازد، درس کنترل خطی را در حجمی حدود ۹۰۰ صفحه به دانشجو ارایه میکند. گرچه ارایه ساده ترین و پایه‌ای ترین مفاهیم درس کنترل توسط مولف این کتاب، منجر به بالا رفتن حجم این کتاب (در حد کتب مرجعی چون اوگاتا، دورف و …) شده است ولی شاید همین موضوع یکی از نقاط قوت این کتاب، بخصوص برای دانشجویان ضعیف (که نیاز به تشریح بیشتر نکات درسی دارند) بشمار بیاید. ارایه نکات آموزشی درسنامه این کتاب با استفاده از مثالهای تشریحی، یکی دیگر از دلایل مناسب بودن این کتاب برای دانشجویان متوسط و ضعیف میباشد. نکته بسیار مهمی که در استفاده از این کتاب باید به آن توجه کنید این است که چنانچه قصد استفاده از این کتاب بعنوان مرجع آموزشی را دارید، بواسطه حجم بسیار بالای این کتاب، به نحوی برنامه ریزی کنید که بتوانید در زمان مناسب مطالعه کتاب را به پایان برسانید. توصیه میشود دانشجویان قوی از این کتاب استفاده نکنند، زیرا آنچه موجب رشد این دسته از دانشجویان میگردد، فقط حل تستهای جدیدتر و آشنایی با روشهای گوناگون حل تستها میباشد.

 

۵- مهندسی سیستمهای کنترل نوشته آریاز برادرانی (انتشارات آزاده):

مهمترین نقطه قوت این کتاب، که سالها بعنوان بهترین مرجع کنکوری (چه از لحاظ آموزشی و چه از لحاظ تستی) بشمار می‌رفت، نثر شیوای درسنامه آن میباشد که در اکثر فصول با زبانی نبستا ساده به ارایه نکات آموزشی پرداخته است. مهمترین نقطه ضعف این کتاب، آپدیت نشدن درسنامه آن پس از نگارش اولیه کتاب میباشد. مطالعه درسنامه این کتاب بیشتر برای دانشجویان ضعیف و متوسط توصیه میشود و توصیه مشود چنانچه قصد استفاده از این کتاب بعنوان مرجع آموزشی را دارید، حتما بعد از اتمام مطالعه هر فصل، از یک کتاب متمم برای آموختن نکات ریزتر استفاده کنید.

 

نقد مراجع پر مخاطب درس کنترل خطی از دیدگاه تستی:

 

۱- سیستمهای کنترل خطی نوشته مصطفی تقوی کنی (انتشارات راهیان ارشد – آزاده):

تحلیل کلیه سوالات کارشناسی ارشد مهندسی برق به هر دو روش کلاسیک (تشریحی) و تستی، در کنار ۱۱ مجموعه از تستهای تالیفی دشوار که آنها نیز به روشی تستی و موشکافانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند، از نقاط قوت این کتاب محسوب میشود. از دیگر ویژگیهای این کتاب، گنجاندن قسمتهایی تحت عنوان اشتباهات رایج در حل بسیاری از سوالات؛ و تحلیل سوالات سخت و پر نکته به روشهای متنوع میباشد. شیوه حل تستها در این کتاب به نحوی است که منتج به افزایش قدرت آنالیز داوطلب و در نتیجه افزایش قدرت خلاقیت وی در تحلیل سوالات جدید خواهد شد. در مجموع این کتاب بواسطه تنوع روشهای حل تست آن، و بانک تستهای تالیفی آن میتواند مرجعی مناسب برای سطوح مختلف دانشجویان (و بخصوص داوطلبینی که بدنبال کسب درصدهای بالا هستند) باشد.

 

۲- سیستمهای کنترل خطی نوشته کامران خسرویان (انتشارات پردازش):

علیرغم درسنامه نسبتا خوب این کتاب، و صرفنظر از اینکه روشهای حل تست این کتاب نسبتا مناسب ارزیابی میشوند، محدود شدن تستهای این کتاب به قبل از سال ۱۳۸۲، بزرگترین نقطه ضعف این کتاب بحساب میاید. توصیه میشود چنانچه مجبور به استفاده از این کتاب بعنوان مرجع تستی خود هستید، تستهای سالهای ۸۲ به بعد را از یک کتاب دیگر حل کنید.

 

۳- سیستمهای کنترل خطی نوشته هومن سجادیان (انتشارات مدرسان شریف):

با توجه به اینکه عمده  تستهای این کتاب دارای حلهای تشریحی دقیق و موشکافانه نمیباشند، استفاده از این کتاب بعنوان مرجع حل تست توصیه نمیشود.

 

۴- سیستمهای کنترل خطی نوشته امین رضایی (انتشارات پوران پژوهش):

از آنجاییکه متد بکار گرفته شده برای حل تستهای این کتاب عموما روشهای کلاسیک (تشریحی) میباشد روشهای حل این کتاب عمدتا برای دانشجویان متوسط و ضعیف، مناسب و آموزنده است. با این وجود و علیرغم قابل استفاده بودن روشهای حل تست این کتاب برای سطوح مختلف دانشجویان، توصیه میشود دانشجویان قوی برای افزایش قدرت خلاقیت خود در حل تستهای جدید، پس از مطالعه تستهای این کتاب از کتابی که دارای تستهای تالیفی میباشد نیز استفاده کنند.

 

۵- مهندسی سیستمهای کنترل نوشته آریاز برادرانی (انتشارات آزاده):

علیرغم مناسب بودن قسمت درسنامه این کتاب؛ وجود اشکالات متعدد در برخی از روشهای حل (بخصوص تستهای بعد از سال ۸۱)، بزرگترین نقطه ضعف این کتاب بحساب میاید. توصیه میشود چنانچه مجبور به استفاده از این کتاب بعنوان مرجع تستی خود هستید، تستهای سالهای ۸۱ به بعد را از یک کتاب دیگر حل کنید.

 

جمعبندی و پیشنهاد:

برای کسب درصد خوب در این درس میتوانید ابتدا با مطالعه مرجع ۵، بر تئوریهای پایه درس کنترل خطی مسلط شوید و سپس برای حل تستهای کنکورهای گذشته و آشنایی و تسلط بر روشهای تستی حل، به سراغ مرجع ۱ بروید. چنانچه پس از انجام این دو مرحله نیاز به حل تستهای بیشتر داشتید، میتوانید از تستهای تالیفی مرجع ۱ یا آزمونهای آزمایشی معتبر برای تسلط و تثبیت آموخته‌های خود استفاده کنید.

 

 

سوالات رایج:

سوال: من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته بودم و تا بحال درس کنترل را پاس نکردم. کدامیک از مراجع کنکوری برای آموزش من مناسبتر است؟

پاسخ: چنانچه تا به حال درس کنترل رو پاس نکردید، حتما در کلاسهای کنترل یک دانشگاه یا یک کلاس کنکوری شرکت کنید. اینکه بطور خود آموز قصد یادگیری این درس رو داشته باشید، زمان زیادی از شما میگیرد و بهیچوجه بهینه نیست. بعد از اینکه یکبار درس کنترل رو پاس کردید، میتوانید از مراجع فوق بر حسب نیازتان استفاده کنید.

 

سوالمن دانشجوی مکانیک هستم. کدام مرجع کنکوری همه تستهای رشته مکانیک را طبقه بندی کرده است؟

پاسخ: برخی از معروفترین رفرنسهای کنکوری که برای رشته مکانیک این کار را انجام داده‌اند، یکی کتاب آقای آریاز برادرانی (انتشارات آزاده) و دیگری کتاب آقای فرشاد احسانی (انتشارات نص) هست. این دو کتاب تقریبا اکثر تستهای کنترل رشته مکانیک رو حل کردند. بعد از حل این تستها، میتوانید برای کسب درصدهای بالاتر تستهای کنترل رشته برق را (که کمی از تستهای کنترل مکانیک سختتر هستند) بزنید.

۱۶۶ دیدگاه

 1. سلام استاد وقتتون بخیر
  برای کنترل ارشد برق به جز سوالات برق سال ۹۰ به بعد بنظرتون چه سوالاتی رو باید بخونیم؟ منظورم سوالات کنترل رشته های دیگه و سالهای دیگه هست. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. اولویت با تستهای مهندسی برق هست و با توجه به تغییرات مجددی که در تیم طراحان اتفاق افتاده، ایده های موجود در تستهای قبل از سال ۹۰ هم قطعا مهمند. البته تستهای اتوماسیون و مکانیک و هوافضا و شیمی و … هم هستند که عموما نسبت به تستهای برق بمراتب ساده تر هستند (البته بعضی تستهای مهم سایر کنکورها رو در کلاس تحلیل میکنیم)
   با آرزوی موفقیت روزافزون

 2. سلام استاد
  بنده کنترل در حد متوسط هستم
  آیا برای ارشد، کتاب پوران برای یادگیری پایه ای و بعد خوندن کتاب شما یعنی راهیان ارشد کافیه یا اینکه باید کتابهای بیس هم بخونیم؟؟؟ .. من چند جا شنیدم که این کتابها کافی نیستن برا کنکور و نهایت ۵ سوال بشه جواب داد و طراح به کتاب کنترل نایس خیلی علاقه داره
  از نظرات و سوالات قبلی دنبال جواب نگشتم چون گفتم شاید برا دو سه سال پیش باشن و الان شرایط و جواب سوال بنده تغییر کرده باشه.. اگر سوال تکراری هست ببخشید
  ممنون از وقتی که میذارید

  • سلام و عرض ادب
   اولا ممنون که با صراحت سوالتون رو مطرح کردید؛ قطعا پرسش شما سوال بسیاری از دوستان دیگر هم هست.
   در خصوص نظراتی که در مورد کتابها (و نه فقط کتاب بنده) داده میشه، باید اینطور عرض کنم که برخلاف تصور عام که کتابها رو پائین تر از کلاسهای حضوری بحساب میاورند، یک کتاب خوب میتونه بمراتب مؤثرتر از یک کلاس باشه. منتها شرط این برتری اینه که خواننده هم فرد دقیقی باشه و با حوصله و با نگاه مثبت اون کتاب رو مطالعه کنه. بسیاری از بچه هایی که الان دانشجوی ارشد یا دکترا هستند، همین کتابهای کنکوری رو (که بعضا اشکالاتی هم به اونها وارد هست مطالعه کردند و نتیجه گرفتند)
   نکته دیگری هم که هست اینه که متاسفانه خیلی از موسسات کنکوری و وابستگان ذینفع شون، از ایده آلگرایی بچه ها سوء استفاده میکنند و سعی میکنند بچه ها رو به مسیری هدایت کنند که دیربازده هست. بعد هم که فرد در محدودیت زمانی قرار گرفت، او رو به سمت کلاسهاشون هدایت میکنند…
   الا ای حال، در خصوص کتابهایی که پرسیدید، کتاب کنترل اقای رضائی (پوران) هم کتاب خوبی هست و میتونه در کنار کتاب بنده مکمل خوبی باشه (اگر خواستید کتاب پوران رو مطالعه کنید، فقط سرفصلهاییش رو مطالعه کنید که در کتاب بنده هم مشترکه. بعضی سرفصلهایی که کتاب پوران به اونها پرداخته برای کنکور شما غیرضروریه). ضمنا نقطه قوت و ویژگی منحصر بفرد کتابهای بنده روشهای حل اون هست (که بسیاری از مدرسین کنکور هم به اونها استناد میکنند)
   ضمنا احتمال برگزاری کلاس آنلاین بنده هم وجود دارد
   با آرزوی بهترینها

 3. سلام آقای دکتر. در کتاب کنترل کریمی نصیر بحث پایداری لیاپانوف مطرح شده ولی مثالی ازش ندیدم. میشه یک کتاب معرفی بفرمائید که بفهمم چیه (خیلی گنگ توضیح میده).
  با تشکر فراوان

  • سلام. گرچه اون مبحث جزو سرفصلهای کنکور شما نیست و خوندنش (لااقل الان و برای کنکور) هیچ ضرورتی نداره ولی اگر دوست داشتید کتاب کنترل مدرن آقای دکتر صدیق رو ببینید.

  • سلمان رزاق منش

   جدای از مطالب زائد ، یه مشکل خیلی بزرگ کتاب کنترل کریمی اینه که قسمت درسنامه و نکاتش خیلی ضعیفه و بجای نوشتن یه درسنامه خوب فقط یه سری مثال حل کرده که حجم کتاب رو زیاد کنه بنظرم. الان خود من توی خیلی قسمتهای کتابش برام سؤال ایجاد شده و حالا مجبورم کلاسشو هم برم که البته نمیرم چون اونجام احتمالا فقط همینجوری میخواد مثال حل کنه….

 4. سلام استاد وقت به خیر. در فصل پاسخ گذرای سیستم کتاب شما سیستم مرتبه دو که زتا بین صفر و یک قرارمیگیرد چرا شرایط محدودیت روی زتا را برای زمان نشت ۲% و ۵% نگذاشتید در حالی که در کتابهای دیگه مثل کتاب ….. این موضوع دقیقا نوشته شده و نوشته که در صورتی میشه از این دوتا فرمول زمان نشست استفاده کرد که زتا کوچکتر از حدود ۰.۷ باشه در حالی که مطابق کتاب شما این شرط وجود نداره و خواننده فکر میکنه در صورتی که زتا بین صفر و یک باشه همیشه میشه از این دو تا فرمول استفاده کرد مشکلی که برای من پیش آمد و خیلی طول کشید تا متوجه این موضوع بشم و چرا دوتا قضیه مهم لاپلاس مقدار اولیه و نهایی تو کتابتون نیست ؟
  سپاس

  • سلام و عرض ادب
   در خصوص نکاتی که مطرح کردید، اون نکات در قسمت حل تستها مطرح شده و مورد استفاده قرار گرفته ولی بشما حق میدم و از نظر خود بنده هم بهتره که اون نکات در قسمت درسنامه هم ذکر بشه.

   در خصوص کتابی که نام بردید هم، گرچه هیچ کتابی خالی از اشکال نیست ولی من دو نقد اساسی به اون کتاب دارم:
   ۱- اول اینکه مطالب زائد اون کتاب زیاده و عملا وقت داوطلب رو میگیره
   ۲- اشکالات علمی ظریف در اون کتاب کم نیست (لااقل از نظر بنده)

   دو نکته دیگر هم البته لازم بذکره:
   ۱- نکته اول اینکه کتاب کنترل بنده سال ۱۳۸۸ نوشته شده و گرچه تقریبا هر سال بروزرسانی شده ولی هنوز برای خود بنده راضی کننده نیست و علاقمندم که باز هم بروزرسانیش کنم تا جاییکه انشاءالله یک روز به یک مرجع درسی فوق العاده عالی تبدیل بشه (و اصلا نسخه های الکترونیک دقیقا با همین قصد و نیت منتشر شده‌اند که بامیدخدا بروزرسانی های کتاب سریعتر انجام بشه).
   ۲- نکته دوم هم اینکه گرچه این کتاب حدود یکسال هست که بخاطر مشکلات هزینه های بالای فرایند چاپ کاغذی و … بروزرسانی نشده ولی نباید فراموش کرد این کتاب به اذعان بسیاری از رتبه های برتر کنکور و حتی مدرسین دانشگاه، کتابی بود که پس از انتشارش در سال ۱۳۸۸، رویه ی طراحی سوالات درس کنترل خطی رو تغییر داد، و حتی مرجعی شد برای بسیاری از مدرسین کنکور و مؤلفین کتابهای کنکور… (که البته ای کاش اون عزیزان هم نغمه ی خودشان رو میخواندند و کپی برداری نمیکردند؛ کپی برداریهایی که متاسفانه هنوز هم ادامه داره…)

   پیروز باشید

 5. سلام استاد من در دوران کارشناسی درس کنترل رو از روی کتاب شما یاد گرفتم و تا الانم حداقل ۴ بار خوندمش و در کنکور امسال هم کنترل حدود ۶۰ درصد زدم
  آیا با این تفاسیر نیاز هست کتاب جدید کریمی نصیر رو هم مطالعه کنم؟ چند فصلش رو که ورق زدم بنظرم دقیقا همون نکات و روشهای حل کتاب شماست البته با فصل بندی جدید و رنگی. (منظورم اینه که مطلب جدیدی داخلش ندیدم)
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام. خوشحالم که کتاب بنده براتون مفید بوده

   چیزی که برای نتیجه گرفتن از درس کنترل لازمه، حل کردن مسائل متنوعه تا مفاهیم در عمل برای شما تثبیت بشه
   در مورد کتاب کنترل انتشارات نصیر (آقای کریمی) من کل کتاب رو مطالعه نکردم ولی ۲ ~ ۳ فصلش رو که اجمالی بررسی کردم بنظرم رسید که بیشتر تمرکزش روی مطرح کردن نکات تستی و حفظی هست که این از نظر بنده بشدت منفی و مخربه و سالهای قبل هم خیلی از بچه ها بابت این سبک آموزش (یعنی حفظ کردن یک سری نکات و درک نکردن مفهوم) آسیب دیدن… بهرحال
   اگر هم میخواهید از اون کتاب استفاده کنید پیشنهاد میکنم خودتون رو جای یک استاد بگذارید و سعی کنید به اون کتاب به چشم یک ویراستار نگاه کنید که قراره اشکالات علمی اون کتاب رو اصلاح کنه. این کار باعث میشه به تک تک نکات حفظی ای که در اون کتاب مطرح شده فکر بکنید و در نتیجه بتونید موارد نقض یا حالات خاصی که اون نکات برقرار نیستند رو هم درک کنید…

   پیروز باشید.

 6. سلام خسته نباشید.۱-من کتاب مرجع مهندسی کنترل مدرن کاتسو هیکو اوگاتا دارم میخونم رشته من برق است کل کناب ۱۰ فصل است در فصل ۴ و۵ مدلسازی ریاضی سیالاتی وگرمایی وسیستم ها مکانیکی است ایا در کنکور ارشد برق از فصل۴و ۵ می اید؟ ۲-ریاضی عمومی من ضعیف هست به نظر شما کناب مدرسان شریف رو بخونم یا نخونم بهتره ممنونم میشم کمکم کنید

  • سلام.
   ۱- احتمالا امسال یک سوال ترکیبی از فصل مدلسازی دارید ولی بنظرم اولویت آخر مطالعاتی تون قرارش بدید و اول روی سایر فصول سرمایه گذاری کنید (البته بهرحال از مدلسازی سیالاتی و گرمایی سوالی مطرح نمیشه).
   ۲- واقعیتش کتاب مدرسان رو ندیدم ولی هر کتابی که تعداد زیادی تست حل شده کنکور داشته باشه برای تقویت پایه شما خوبه
   موفق و پیروز باشید

 7. با سلام خدمت استاد محترم
  بنده تسلط بسیار خوبی روی تمام مباحث کنترل خطی دارم و تمام تست های کنکور سال های گذشته رو حل کردم می خواستم ببینم کتابی وجود داره که فقط تست های تالیفی خیلی سخت داشته باشه ؟ کتاب ۵۰۰ تست تالیفی هومن سجادیان رو دیدم ولی سطح بالایی نداره , ممنون از وقتی که میذارید و سوالات ما رو می خونید.

  • سلام. در مورد کتاب آقای سجادیان نظری ندارم ولی متاسفانه در مجموع اونقدر مخاطب کتابهای ارشد پایین هست و از طرفی هم انقدر تعداد کتابهای کنکوری زیاد شده که نگارش کتاب جدید برای نویسندگان بنام و ناشران ضرردهی زیادی رو بهمراه داشته (لااقل در چند سال اخیر) و رغبتشون کم شده. سوء استفاده از کتاب و جزوات هم که با کمال تاسف همیشه بوده و هست و مزید بر علت میشه…
   بهرحال اگر کتاب جدید بنده به تابستان امسال رسید بسیار براتون مفید میتونه باشه. کلاس هم که طبیعتا همیشه یک گام جلوتر از کتاب هست و شاید بتونه براتون مفید باشه.
   موفق و پیروز باشید

 8. عرض سلام مجدد ، خسته نباشید
  ببخشید دوباره مزاحم میشم . ب قسمتی از شبهه من توی سوال قبلی جواب داده نشد و اونم اینکه کتاب چاپ جدیدتون فقط سوالات کنکور ۹۵ و بررسی اونا اضافه میشه یا اینکه مثلا درسنامه هاش و غیره هم تغییر میکنه ؟! تغییرات کلی داره یا اینکه اگه الان چاپ ۹۴شو بگیریمو بشینیم زودتر بخونیم ، بهتره ؟!
  سپاس …

  • سلام. ممنونم
   هم سوالات ۹۵ به اونها اضافه شده و هم تمام تستهای دکترا و هم درسنامه ها بصورت کامل بازنویسی شدند و هم تستهای تالیفی و … اضافه شده.
   بنظرم برای ثبت نام در کلاس یا تهیه کتاب بهیچوجه عجله نکنید.

 9. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  ۱-درباره کتاب کنترلتون میخواستم بدونم ک شما اون چیزایی ک سر کلاساتون میگین و تمامی نکته های توی جزوه اونجا رو توی کتابتون هم اوردین یا نه ؟ برای اونایی ک شهرستانین و نمیتونن کلاستون بیان ، همه چیزا کامل تو کتاب گفته شده ؟
  ۲-برای کنکور ۹۶ اگه بخوایم ز الان شرو کنیم ، کتابتون رو از الان تهیه کنیم یا واستیم چاپ جدیدش بیاد ؟ چاپ جدیدش ( ۹۵) چ تفاوتهایی با چاپ ۹۴ش میکنه ؟ تقریبا زمان چاپ جدیدش کی هستش ؟
  ۳- لطفا در مورد درس مدار و کتاب مدارتون هم دو سوال بالا رو جواب بدین
  سپاس …

  • سلام. درخصوص هر دو کتاب یکجا پاسخ میدم:
   ۱. طبیعتا محدودیتهای موجود در بازار کتاب مثل محدودیت در فرایند بروز رسانی، محدودیت در تعداد صفحات و … باعث میشه که جزوه از این لحاظ ظاهرا برتر باشه ولی از سوی دیگه جزوه هم تنها برای کسی مفید هست که در کلاس حضور داشته و توضیحات و اثباتها و … رو شنیده باشه. در واقع هرکدام از این دو ابزار کاربرد خودش رو داره و نباید باهم مقایسه بشن. خیلی از دانشجوهای خود من هم از کتاب نتیجه عالی گرفتند و هم از جزوه.
   ۲. زمان چاپ ورژن جدید کتابهای مدار و کنترل و … رو خود بنده هم نمیدونم فقط اینکه شبانه روز درحال کار روی نسخ جدید هستم و امیدوارم بتونم تا تیرماه انشاءالله تمامشون کنم. دعا کنید کارها خوب پیش بره و توانش رو داشته باشم…

 10. سلام. استاد دوره ی بعدی کلاس ها برای کنکور سال بعد از کی شروع میشه؟

  • سلام. احتمالا از تابستان. اگر در خبرنامه یا RSS سایت عضو شوید، اطلاعات مربوط به کلاسها و اخبار کنکور و … بطور خودکار برای شما ارسال میشه.
   پیروز باشید.

 11. استاد دانشجو های رشته مکانیک هم میتونم در کلاس های کنترل شما شرکت کنند؟یعنی این کلاس برای مکانیکی ها هم مفیده؟

  • سلام. بله البته با توجه باینکه سرفصلهای برق خیلی بیشتر از مکانیک هست نیازی به شرکت در کلیه جلسات نیست.
   پیروز باشید

 12. سلام استاد خسته نباشید
  من رشته ام مکانیک هستش و در سکنترل رو از روی نایس خوندم و پیش زمینه ی خوبی رو هم ازش دارم ، آیا برای تکمیل دانسته هام ، میشه از کتاب شما استفاده کنم یا کتاب شما مختص رشته برق هستش؟

  • سلام. تستهای داخل کتاب عمدتا از رشته برق هست ولی چون تستهای برق از مکانیک چند پله دشوارتره بنظرم میتونه مفید باشه. بهرحال بنظرم اولویت تون با تستهای مکانیک باشه و بعدش برای تسلط بیشتر و قویتر شدن به سراغ کتاب بنده بیاید.
   پیروز باشید

 13. سلام ببخشید اینو اینجا نوشتم و جای دیگری پیدا نکردم.
  من الان ارشد کنترل هستم و میخواستم کنکور ۵ سال اخیر دکترای کنترل رو بررسی کنم با پاسخ هاشون. آیا کتابی هست؟ مشکل هزینه ندارم حتما نیازش دارم. با تشکر

  • سلام. درحال حاضر هیچ کتابی تمام تستهای کنترل دکترا رو بررسی نکرده ولی انشاءالله به شرط رضایت ناشر به چاپ بعدی کتاب بنده اضافه میشه. فعلا فقط سر کلاسها حلشون میکنم

 14. سلام
  ازکنترل ی سری مباحث رومتوجه شدم وی سری مباحثم فن حل سوال ندارم اگه ازکتاب شمااستفاده کنم آیا میتونم درصدبالای۷۰ درصدبزنم؟
  کتاب کنترل شماچندجلدیه؟؟
  آیااینترننتی سفارش بدم آخرین چاپش رومیفرستن؟ازکجاسفرش بدم آخرین چاپ روبرام بفرستن

 15. با سلام وخسته نباشید
  من تو در س کنترل خطی ضعیف هستم و کلاس هم نمیتونم برم. می خواستم بیبنم اگر کتاب کنترل امین رضای اول بخونم(به علت درسنامه خوب)وبعد کتاب شما رو بخونم روش خوبی است؟ایا کتاب مرجع رو هم باید بخونم؟

  • سلام. با توجه باینکه ضعیف هستید بنظرم بهتر هست اول کتاب رفرنسی مثل اوگاتا رو مطالعه کنید و بموازاتش از کتاب من هم پیش برید.

 16. سلام استاد. خسته نباشید. استاد من تقریبا از اول تابستان کنترل رو خودم خوندم ولی سرعتم اتقدر کم بود که تصمیم گرفتم خودم بخونم. بنظرتون میتونم خودمو برسونم؟ با سپاس

  • سلام. ۱۰۰% میرسید. سال گذشته حتی خیلی بچه هایی که ترم قبل کنکور با بنده کلاس داشتند به درصدهای بالای ۵۰ رسیدند امسال که زمانتون هم بیشتره
   کمترین خوبی یک کلاس خوب بهمین هست که لااقل مطمئنید بعد از ۳ ماه کلیه سرفصلهای اون درس رو با تمام تستهای مهمش حل کردید و این گام بزرگی برای موفقیت در کنکور هست.

 17. با سلام خدمت استاد تقوی
  به نظر شما خوندن کتاب مرجع کنترل برای ازمون ارشد نیازه؟
  ازبین مراجع موجود(اوگاتا-نایس-دکتر خاکی صدیق و….) کدامیک را پیشنهاد میکنید؟
  نظرتون راجع به نایس ترجمه دکتر طالبی چیه؟

  • سلام.
   اگر کلاسی شرکت نمیکنید و در این درس ضعیف هستید بله
   اوگاتا و کو هر خوبند. نایس هم خوبه ولی نه باندازه دو مرجع قبلی

  • استاد ممنون از راهنماییتون
   ولی میگن سبک سوالات کنکور به سبک کتاب نایسه و طراحان کنکور بیشتر به کتاب نایس علاقه دارند؟

  • به شایعه هایی که موسسات درست میکنند و متاسفانه بچه ها ناخواسته پخش میکنند توجه نکنید. میشه مشابه هر یک از این سوالات در هر یک از کتب کو، اوگاتا و نایس پیدا کرد…

 18. سلام .من اینکه به سراغ کتاب شما بیام و تست زدن با اون پیش برم ۳ سناریو جلو روی خودم می بینم.به نظر شما الویت به ترتیب با کدومه؟:۱.جزوه دکتر شیرین آبادی۲.جزوه و وویس دکتر سجادیان۳.کتاب اوگاتا(اینجا خودش اصلا یک سوال وجود داره که آیا وقت گذاشتن سر یک کتاب مرجع در یک زمان محدود عاقلانه است.اون هم با توجه به اینکه من کنترل رو باسه پاییز گذاشتم)
  یا اصلا هیچ کدام؟یعنی مستقیم برم سراغ کتابتون.

  • سلام. در خصوص جزواتی که نام بردید فقط بطور موردی فصلهایی از اونها رو دیدم و توصیه نمیکنم. دلیل این موضوع هم این هست که کلیه نکات و سرفصلها رو (لااقل در اون فصولی که من دیدم) پوشش نمیده و تعداد تستهای حل شده زیادی نداره.
   اگر درس کنترل را لااقل یکبار پاس کردید میتونید مستقیما از کتاب بنده شروع بمطالعه کنید. مطالعه اوگاتا هم در ادامه کار میتونه خوب باشه

 19. سلام استاد عزیز چاپ جدید کنترل و رهیافت مدار کی به بازار میاد؟لطف کنین اطلاع رسانی کنین خیلی منتظر کتابیم

  تشکر

  • سلام. متاسفانه تصمیمش با بنده نیست و با ناشر هست… شاید حتی سال بعد…

 20. سلام…استاد من کتاب کنترل خطی دکتر خاکی صدیق رو مطالعه کردم و بیس کلی کنترل خطی دستم اومده بنظرتون الان کتاب کنترل خطی شما رو میتونم شروع کنم یا به مشکل برمیخورم؟……….سپاس از وقتی که میزارید

 21. سلام استاد
  استاد این خبرها مبنی بر تغییر زمان کنکور ارشد سال ۹۵ و مصاحبه دار شدن آزمون ارشد و صحبت های رئیس سازمن سنجش تو دانشکده تربیت بندی دانشگاه تهران که ما میخواستیم تغییراتی تو تو آزمون کنکور دکتری و ارشد ۹۴ بدیم که نشده ولی برای سال ۹۵ میخوایم تغییراتی رو تو این آزمو ها بدیم ، این خبرها جریانشون چیه، ما که میخوایم برای کنکور امسال آماده بشیم چیکار کنیم؟

 22. سلام استاد . امیدوارم هر کجا هستین حال شما خوب باشد. بنده استاد فارغ التحصیل از دانشگاه ازاد علوم و تحقیقات سال ۹۳ گرایش قدرت شدم. الان با دو مشکل روبه رو شدم: درس مدار رو که احساس می کردم ضعف دارم از کتاب parseh و خود کتاب مدار خوندم. تقریبا می شه گفت به یه بیسه خوبی رسیدم. و مسلط شدم.. حالا به نظر شما مطالعه کتاب جدیدی که شما می خواهید عرضه کنید برای تکمیل و درصد خوب در درس مدار کافیه؟ زیاد سردرگم هستم.. و در خصوص درس کنترل راستش متوسط ام.. کتاب parseh دارم ..یه نگاه سطحی انداختم معلوم بود که اصلا بدرد بخور نیستش.. و ضمن این که متاسفانه در این درس جزوه ندارم.و به این نتیجه هم رسیدم برای تست کتاب شما در اخر خوبه.. ولی ایا اگه کتاب مرجع یا جزوه برای شروع و مفاهیم اولیه کافیه ..بنده رو راهنمایی کنید. و سوال اخر این که بنده می خواهم دروس مدار و ماشین و کنترل و ریاضیات را تا اخر تابستان به طور کامل از همین فردا ۲.۲۷ شروع کنم… اگر بتونید بهم کمک کنید که چجوری برنامه ریزی کنم خیلی خیلی از شما ممنون می شم…. استاد بنده شهرستانی هستم و نمی توانم در کلاس های شما حضور یابم. و فرد خاصی رو نمی شناسم که ازش کمک بخوام به همین خاطر مزاحم شما شدم.. برای کنترل انتشارات ازاده یا poran بخونم .. کدوم به نظر شما… کافی هس واسه شروع؟

  • سلام.
   ۱- با توجه باینکه یادگیری مدار با حل مسایل بسیار زیاد امکانپذیر هست، کتاب فعلی هم کاملا پاسخگوی نیاز شما هست
   ۲- کنترل سبک سوالات سالهای اخیر طوری شده که هرقدر هم کتابی خوب نوشته بشه باز نیاز به یک استاد و راهنمای خوب برای رفع اشکال و هدایت شما وجود داره. اگر میتونید اکیدا توصیه میکنم که کنترل کلاس شرکت کنید چون کسب درصد بالا در این درس اصلا سخت نیست (لااقل بسیاری از اون دوستانی که سال پیش دانشجوی خود بنده بودند درصدهای خوب و حتی عالی کسب کردند). اگر هم نمیتونید کلاس بیاید کتاب بنجامین کو (یا اوگاتا) و کتاب بنده در کنار هم ترکیب بسیار جالبی خواهد بود

 23. سلام استاد گرامی
  من قبل از اینکه با بقیه منابع آشنا بشم و تحقیق کنم کتاب جهش رو خریدم.سطح کنترل خوبی هم ندارم.به نظرتون لازمه که منبعم رو عوض کنم؟پیشنهاد شما چیه؟
  تشکر از زحماتتون.

  • سلام. بهتر هست چند سوال مشابه رو مثلا از کتاب بنده و کتاب جهش مقایسه کنید تا ببینید روشهای کدام کتاب برای شما قابل فهمتر و بهتر هست.

 24. سلام استاد
  عیدتون مبارک
  من برای مدار کتاب دسور با حل المسایلش میخونم بعد کتاب شما ……برای کنترل خطی اول بنجامین کو بعد کتاب شما
  نظرتون چیه استاد باتوجه به وقت زیادی که تا کنکور مونده نتیجه میگیرم با این منابع؟؟؟؟

  • سلام. سال نو شما هم میارک
   بسیارخوب و انشاءالله مثمر ثمر هست البته طوری برنامه ریزی کنید که ۳ یا حداکثر ۴ ماهه هر درس رو تمام کنید.

 25. سلام.
  بنده دانشجوی ضعیفی هستم میخاستم برای کنترل یک منبع مناسب معرفی بفرماید ؟ممنون.
  البته من خودم چند تا منابع نوشتمولی نمیدونم از کدوماش استفاده کنم از بین این سه تا اوگاتا .خاکی صدیق و پوران پژوهش لطفا هر کدومش که ساده و راون هست بفرماید مممون میشم یا از کتاب خود شما استفاده کنم البته من کنترل پاس کردم ولی با نمره خوبی پاس نکردم و ضعیف هستم.
  با تشکر ببخشید که طولانی شد.

  • سلام. اگر خیلی ضعیف هستید بهتره از یک کلاس خوب استفاده کنید که زمانتون بطور بهینه استفاده بشه.
   کتاب بنده و کتاب بنجامین کو برای یادگیری کاملا کافی (و حتی بیشتر از نیاز کنکور) هستند. باقی کتابهایی که گفتید هم طبیعتا خوبند ولی توصیه میکنم در اولویت قرارشون ندید. بخصوص تا میتونید از کتاب خود من تست بزنید و سعی کنید به روشهای حلم مسلط بشید.
   پیروز باشید

 26. با سلام عرض ادب خدمت استاد گرامی.
  بنده از الان برای سال اینده شروع به خواندن ارشد کردم آیا برای قبول شدن از یکی از دانشگاههای تهران این مدت وقت کافی هست ؟البته بنده دانشجوی دانشگاه ازاد هستم. و منابع را میخام از کتاب های شما استفاده کنم مممنون میشم یه کمکی به بنده بکنید با تشکر.

  • سلام. بله کاملا کافیه. پیشنهاد میکنم در RSS سایت عضو بشید تا از اخبار جدید و مشاوره های جدید رو از دست ندید
   پیروز باشید

 27. با سلام خدمت استاد عزیز.
  من میخام کتاب کنترل شما را بگیرم برای ارشد سال آینده میخاستم بدونم چاپ جدید کتابتون خواهد آمد من صبر کنم یا همین کتاب فعلی که در بازار هس بگیرم؟ اگر خواهد آمد میخاستم بدونم زیاد فرق داره با کتاب فعلی؟ ممنون با تشکر

  • سلام. تا االان حدود ۱۱ ماه هست که مجدانه و تقریبا تمام وقت روی کتابهای جدید مدار و کنترلم کار میکنم ولی زمان دقیق نشرش هنوز معلوم نیست. شاید بین اردیبهشت تا تیر ۹۴…
   کتابهای جدید رو بعنوان مرجع آموزشی اساتید نوشتم و طبیعتا بسیار متفاوت خواهد بود

 28. با سللام خدمت استاد.
  بنده در درس کنترل خطی یه کم احساس ضعف میکنم و میخام کتاب شما را بگیرم میخاستم بپرسم که آیا کتاب شما برای من مناسب میباشد یا از کتاب های ساده تر استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایم کندی با تشکر.

  • سلام. اگر تا بحال کنترل پاس نکردید بهتره از رفرنس بخونید یا کلاس برید ولی اگر یک دید اولیه داشته باشید کاملا کفایت میکنه.
   پیروز باشید

 29. با سلام خدمت استاد عزیز
  من این ترم کنترل دارم میخوام درسنامه اقای برادرانی رو بخونم تمرینم از کتاب های دیگری حل کنم بنظرتون کار درستیه یا همون کتاب اوگاتا و .. رو بخونم.میخوام طوری رو مباحث مسلط شم ک واسه کنکور لنگ نزنم.
  با تشکر

  • سلام.
   کتاب آقای برادرانی در گذشته کتاب خوبی بود ولی دیگه توصیه اش نمیکنم (برای کنکورهای جدید کفایت نمیکنه).
   میتونید از اوگاتا برای شروع استفاده کنید ولی پیشنهاد میکنم در نهایت کتاب بنده رو هم مطالعه کنید.

 30. سلام استاد وقتتون بخیر
  من تستهای کنترل رو از کتاب شما زدم و مفاهیم رو یاد دارم کاملا اما به نظرم نیاز به حل تستهای بیشتری دارم،به نظر شما کتاب ۵۰۰ تست تالیفی آقای سجادیان منبع مناسبی هست؟

 31. سلام جناب تقوی، وقتتون به خیر
  نظر شما در مورد کتاب کنترل خطی انتشارات جهش چیست؟
  من توی تست های معادله حالت(مربوط به پایداری و پیدا کردن معادله حالت سیستم از روی پاسخ زمانی) خیلی کند هستم و نمی توانم با سرعت بالا تست ها را حل کنم و نکات تستی مربوط به این بخش را نمی دانم ؛ به نظر شما برای حل این مشکل باید چه کار کنم یا چه منبعی مطالعه کنم؟ (من درس کنترل را با کتاب نایس پاس کردم)
  پیشاپیش از پاسخ شما ممنونم

  • سلام. خوبی یا بدی هر کتاب به سطح دانشجویی بستگی داره که از اون کتاب استفاده میکنه.
   کتاب بنده یا کتاب اوگاتا رو هم در این زمینه نگاه کنید. ایده های بسیار جالبی رو بخصوص در قسمت حل تستها استفاده کردم.

 32. salam ostad taghavii vaghean ajretoon ba emam hosein
  ostad taghavi bebakhshid ke shayad soalam na marboot bashe
  vali baz ham bebkhashid benazare shoma ba tavajoh be inke reshteye bande electronice aya eshtebahe ke fekre taghire reshte be samte modiriat basham
  baz ham koli sepas be khatere in hame lootf va bozorgvaritoon

  • سلام. ممنون از دعای زیباتون. اگر قصد کار تکنیکال در برق رو ندارید، تغییر رشته به مدیریت هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.

 33. سلام استاد,خسته نباشید
  من هنوز درس کنترل خطی رو شروع نکرده ام و پایه ام هم شاید ضعیف باشه(زیاد محک نزده ام), کتاب کنترل خطی شما رو دارم که البته چاپ تابستان ۹۰ هستش,
  ۱-به نظرتون با توجه به زمان باقی مانده و پایه خودم مرجع ۵ رو که بالا توضیح دادین بخونم بهتره یا کتاب شما رو؟
  ۲-ضمنا ویرایش سوم کتاب شما که آخریت ویرایش هستش با این که من دستم هست چقدر تفاوت دارد به غیر از کنکور دو سال اخیر؟؟

  • سلام. ممنونم
   ۱- بنظر من متاسفانه درسنامه کتاب آقای برادرانی برای کنکورهای سه چهار سال اخیر جوابگو نیست.
   ۲- از منوی تالیفات در قست کتاب کنترل توضیح دادم. مطالعه بفرمایید

 34. ببخشید تشکر نکردم .

  ممنون از وقت گرانبهاتون که گذاشتید و پاسخ دادید .

 35. عرض سلام خدمت استاد عزیز
  ببخشید وقتتونو میگیرم چند تا سوال داشتم :
  ۱- آیا چاپ چهارم کتاب شما نسبت به چاپ سوم تغییرات اساسی کرده ؟ میشه تغییراتشو بگین .
  ۲ – هنوز کنترل خطی رو شروع نکردم و در واقع هنوز منبع خوب و جامعی رو پیدا نکردم اما تعریف کتاب شما رو خیلی شنیدم . جسارتا آیا کتاب شما کامله و نیاز به منبع دیگه ای کنار کتابتون هست ؟ سطح خوبی ندارم و یه بار کنترلو حذف کردم و بار دوم هم ۱۴ گرفتم .
  ۳- شاید جاش اینجا نباشه اما منابع مناسب تستی و جامع برای مدار ۲ و الکترو مغناطیس رو میشه معرفی کنید ؟ ( مدار ۲ کارو زرگر رو دارم اما شنیدم مدار ۲ کاروزرگر مناسب نیست )
  ۴- الکترو مغناطیس پارسه رو خوندم اما با سبک نگارشش ارتباط برقرار نکردم . آیا در مورد درس الکترو مغناطیس خواندن منبع ( چنگ ) و بعد خواندن یه کتاب تستی کنارش کار درستیه ؟ و یا کلا فقط کتاب تستی بخونم .
  ۵- کتاب ریاضی مهندسی امیر علی مومن زاده رو تموم کردم . آیا نیاز به مرجع دیگه ای هست ؟
  ۶ – آیا تقویت زبان در چند ماه باقیمانده کار درستیه ؟ شبی یک ساعت ونیم عمومی و تخصصی میخونم .

  • سلام. ممنون از محبت شما
   ۱- بله تغییراتش رو در مقدمه توضیح دادم تا حدی. فهرست رو دانلود کنید و مقایسه بفرمایید
   ۲- کتب بنده بواسطه روشهای حل متنوعشون مرجع تستی خیلی از اساتید کنکور هست ولی اگر سطح درسی تون در اون حد بوده بنظرم کتب تستی پاسخگوی شما نیست. سعی کنید کلاس شرکت کنید که زمانتون رو هم از دست ندید.
   ۳- هر کتابی خوبی خودش رو داره. در مجموع در مورد درس مدار روشهای حل کتاب بنده و کتاب تستی دکتر جبه دار از نظر علمی قابل اعتماده و رفرنس مستقیم و غیرمستقیم خیلی از همکاران هست. مغناطیس رو از دکتر اشرفیان بپرسید.
   ۵- خیر بنظرم کفایت میکنه. حالا بیشتر تست بزنید
   ۶- بله. عالیه

 36. salam va khaste nabashid
  man to bishtare darsa ro ke mibinam va mikhonam az ketabha va testha kamelan motevajeh be masael mishavam ba tamame joziiyat vali zaman test zadan va konkoor kolan gij va matoo mobhoot mishavam benazare shoma kojaye kare bande irad darad

  • سلام. احتمالا ذهن شما همه چیز رو بصورت نکته و تست یاد گرفته و آموزش شما ایراد دارد.
   باید بصورت تشریحی و اثباتی دروس را مطالعه کنید یا از کلاسی استفاده کنید که به این سبک کار میکند.

 37. سلام . من لیسانس قدرت هستم و سال ۹۰ فارغ التحصیل شدم حال بعد ازاین وقفه ای که افتاده میخوام ارشد شرکت کنم اما در برخی دروس پایه خوبی ندارم میخوام برای شروع ابتدا در یک دانشگاه خوب سر کلاس درس هایی که ضعیف هستم بروم ولی اجازه نمیدهند آیا امکان داره کمکم کنید تا من را راه دهند(راستش دانشگاه خودم تهران جنوب چندان مناسب نیست)

  • سلام. باید رضایت اساتید مربوطه را جلب کنید که معمولا آنها هم معذوریتهایی دارند. بهتر هست که از کلاسهای کنکوری خوب استفاده کنید که هدفمندتر و بهینه تر از زمان استفاده کنید.

 38. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی
  – چاپ چهارم کتابتون به امثال میرسه ؟ من هنوز کنترل رو شروع نکردم و منتظر چاپ چهارمم .

  • سلام. ممنونم. خیر چاپ چهارم بامید خدا برای نمایشگاه سال ۹۴ آماده میشه و به امسال نمیرسه

 39. سجاد حسین پور

  سلام استاد خسته نیاشید…..من ایشالا این ترم میرم ترم ۵ م میخواستم بهم کمک کنید که از کدوم کتاب کنترل استفاده کنم ….میخوام وقت خوبی در طول ترم روش بزارم …..استاد شاگرد اول هستم……استاد راستی کتاب اریاز برادرانی را گرفته ام اما هنوز استفاده نکرده ام …لطف کنید و راهنمایی کنید ….با تشکر

  • سلام. کنار کتاب آقای برادرانی یک رفرنس هم بخونید. اگر هم براتون مهم که روشهای حل سریعتر رو بیاموزید از کتاب بنده هم میتونید استفاده کنید.
   موفق باشید

 40. سلام استاد . ممنون میشم به سوالم جواب بدین . من امسال برای ارشد میخونم و کارشناسی رو دانشگاه ازاد خوندم و قدرتی هستم . کنترل هم خیلی ضعیفم .
  میخاستم منو راهنمایی کنید . چون متاسفانه هزینه ی کلاسهای اموزشی رو ندارم و نمیتونم کلاس برم . پایه ی ضعیفی هم دارم وتنها کاری که تونستم بکنم این بود که کتاب مدرسان اقای سجادیان رو گرفتم و دارم میخونم . غیر از فصل اولش که نا مفهوم بود بقیه ی فصلهاش رو متوجه میشم و دارم میخونم . ولی خیلیا بهم میگن کتاب خوبی نیستو فایده نداره . تقریبا دیگه تو این درس مایوس شدم . شما رو به خدا یه راهنمایی به من بدید که بدونم چیکار کنم . خیلی اوضاعم توی این درس بده و همه هی میگن کلاس برو و این کارو بکن و اون کارو بکن . ولی گفتم توانایی کلاس رفتن رو ندارم . هرکسی یه چیزی میگه . یکی میگه همین مدرسان رو بخون خوبه , یکی میگه اصلا فایده نداره , یکی میگه اگاتا بخون , یکی میگه جهش بخون . اگر امکان داره بنده رو راهنمایی کنید . به خدا دعاتون میکن .
  ممنون

  • سلام. اگر پایه ریاضی شما خوب باشه و سعی کنید با استدلال و منطق قوی ریاضی هر مطلب رو یاد بگیرید، هر کتابی میتونه برای شما مفید باشه. شما از روی همین کتاب سریع پیش برید و بعد حتما کتاب خود بنده رو از کتابخانه یا دوستانتون تهیه کنید و روشها و نکاتی که بنده گفتم رو هم بخونید (براتون بسیار مفید خواهد بود و دید بسیار خوبی رو بشما منتقل میکنه).
   کلاس بزرگترین مزیتی که داره اینه که در زمان کمتر میتونید نتیجه بگیرید. مثلا آنچه که در هر ساعت به دانشجوی کلاس بنده منتقل میشه، اگر خود اون فرد بخواد مطالعه کنه، لااقل به بیش از ۴ یا ۵ ساعت زمان نیاز داره (حتی اگر پایه متوسطی داشته باشه). شما اگر کلاس نمیرید فقط کافیه که زمان بیشتری صرف کنید و ناامید نشید.
   پیروز باشید

 41. میشا دهقانپور

  سلام استاد.
  بنده برای کنکور ارشد مکانیک دارم آماده میشم.
  واسه درس کنترل از کتاب آریاز برادرانی استفاده میکنم. اگه بخوام بهتر یاد بگیرم نکات رو شما چه کتابی رو پیشنهاد میکنید که روشهای حلشون با آریاز برادرانی زیاد تفاوت نداشته باشه که یجورایی باعث سردرگمی بشه.

  خیلی ممنون

  • سلام. از کتاب بنده میتونید استفاده کنید. بخصوص چون تستهای برق سخت تر از تستهای مکانیک هست دید بسیار بازتری پیدا خواهید کرد.
   با توجه باینکه درس کنترل رشته مکانیک رو براحتی میشه ۱۰۰% زد، اگر دانشجوی خیلی خوب و قوی ای هستید (بخصوص فارغ التحصیل دانشگاههای سراسری) و قصد دارید کنترل ۱۰۰ بزنید یک ایمیل به بنده بزنید تا شرایطی فراهم کنم بدون ثبت نام از کلاسهام استفاده کنید.
   پیروز باشید.

 42. سلام استاد من اکثر کتاب های کنترل خطی مثل جهش ، پوران، مدرسان را مطالعه کردم ولی کتاب شما فوق العاده بود و به همه ی بچه هایی که رشته برق هستند توصیه می کنم. من چاپ دوم کتاب کنترل خطی شما را دارم و دیدم که چاپ سوم هم منتشر شده، آیا نیازی به تهیه آن است یا همان چاپ ۹۲ کفایت می کند.
  با تشکر

  • سلام. ممنون شما لطف دارید. فعلا از همان چاپ دوم بخوانید اما اگر چاپ چهارم به امسال رسید حتما اون رو بگیرید چون تغییرات بسیار زیادی کرده و تقریبا به یک مرجع آموزشی-تستی کامل تبدیل شده.

 43. سلام و عرض ادب استاد عزیز
  استاد اگر بخوام یک یا دو فصل از درس کنترل رو حدف کنم و روی بقیه فصل ها تمرکز کنم شما کدوم فصل ها رو پیشنهاد میکنید؟استاد بعضی از سوالا با مباحث چند فصل حل میشه میخوام اونایی رو ک ارتباط کمتری باهم دارن رو بفرمایید.
  ممنون از لطف همیشگیتون

 44. سلام استاد. خواستم بابت کتاب کنترل فوق العادتون تشکر کنم. عالییییییییییه. کاش میشد سر کلاستونم بیایم

  • سلام. ممنون از ابراز لطف شما. اگر دوست داشتید میتونید بعضی جلسات رو تشریف بیارید (با هماهنگی قبلی)
   پیروز باشید

 45. سلام
  من ترم ۶ را تموم کردم ولی کنترل را پاس نکردم.
  برای این تابستون چه کتابی پیشنهاد میکنید.(ترم بعد هم برنامم سنگینه باید ۲۰ واحد بگیرم)
  کتاب خودتون هم خیلی حجمش بالاس.واسه تابستون که درسهای دیگه هم هستن فکرنکنم وقت کنم بخونمش.
  یه سوال درمورد ریاضی مهندسی داشتم.کتاب”درس و سوالات ۴ گزینه ای – مرجع جامع کمک درسی پارسه”همون کتاب معتقدی هست که واسه کنکور پیشنهاد میکنن یا یه کتاب دیگشه؟

  • سلام.
   ۱- وقتی حتی یکبار هم کنترل رو پاس نکردید اول باید لااقل یکبار تشریحی یادش بگیرید… بنابراین اول یا از کتب مرجع مثل اوگاتا بخونید یا در یک کلاس خوب شرکت کنید. از نظر من هر راه دیگه ای رو که برید فقط زمانتون رو هدر دادید.
   ۲- کتاب معروفی نیست و اطلاعی ندارم ولی در مجموع پارسه کتابهاش مدتهاست دیگه آپدیت نمیشن و لذا ما هم توصیه شون نمیکنیم (بجز یک یا دو تا از کتابهاش)

 46. سلام استاد
  یه دونه ای –اونم محض نمونه ای
  خیلی دوست دارم
  با ارزوی موفقیت واسه شما و خانواده محترم
  احسان از اهواز

 47. سلام استاد.من ۳ ساله که کنکور شرکت میکنم و تقریبا هر سال هم از تابستون شروع کردم تا آخر مهر تموم کردم و به خاط همین یهو شل کردم. امسال هم درصدام اینه ریاضی ۲۲ مدار ۲۲ کنترل ۲۲ سیگنال ۳۰ الک ۵۰ و مغ ۸. لازم به ذکره ۳ سال پیش کلاس رفتم.میخوام از اردیبهشت شروع کنم به خوندن. به نظرتون کنترل رو چطور بخونم که بالای ۵۰ بزنم؟ممنون

  • سلام. از کتابهای مرجع خوب مثل دسور و بنجامین کو مطالعه کنید و مسئله حل کنید.

 48. سلام
  استاد دوست دارم .قلم شما معرکه س آفرین به این بیان که در کتاب شماست
  ان شا الله روزی همه دروس معلمی مث شما داشته باشه

  • سلام

   ممنونم. دعا کنید خدا بهم توان و علمش رو بده که بتونم به کارهای علمیم ادامه بدم.

   پیروز باشید.

 49. سلام استاد ممنون از اینکه به سوالم جواب دادید ببخشید یه سوال دیگه دارم من کتاب پیام نور(آقای خاکی صدیق ) رو تهیه کردم از روش یه مقدار خوندم ولی می خوام که از روی اگاتا هم مطالعه کنم، کتاب اگاتا در بازار با دو ترجمه وجود داره یکی برای(آقای خاکی صدیق و آقای جبه دار ) و یکی هم هست که ترجمه ی آقای دیانی هستش کدام یکی از این ها رو تهیه کنم که بهتر ترجمه کرده باشه ؟ ببخشید از اینکه وقت با ارزش شما رو گرفتم.

  • سلام.
   همه اساتید بزرگواری که نام بردید جزو بهترینها هستند ولی متاسفانه بنده فقط ترجمه آقای دکتر دیانی رو دیدم که بنظرم روان و مناسب بود.
   پیروز باشید.

 50. سلام استاد من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته هستم ترم پیش رو درس کنترل رو می خواهم که بردارم چطوری و از روی چه کتابی این درس رو بخونم که هم برای کنکور سال آینده آماده بشم و هم برای دانشگاه نمره ی خوبی از این درس کسب کنم.

  • سلام برای ترم تحصیلی میتونید از کتاب اوگاتا یا کتاب کنترل خطی پیام نور (آقای دکتر خاکی صدیق) درس رو بخونید و از روی کتاب بنده برای حل مسئله و تسلط بر روشهای سریع استفاده کنید که برای کنکور هم آماده بشید.
   موفق باشید

 51. سلام استاد
  تو سیستم درجه ۲ اگه نسبت میرایی کم بشه زمان صعود میاد پایین و پهنای باند زیاد میشه، حالا وقتی فیلترهای درجه۲رو تو مدار بررسی میکنیم میگیم تو معادله مشخصه ضریب جمله درجه اول متناسب (گاهی برابر)پهنای باند ۳ دی بی میشه،که این ضریب وقتی قطب به محور موهومی نزدیک بشه یعنی زیتا کم بشه کوچیکتر میشه پس پهنای باند کم میشه کجا اشتباه میکنم؟لطفا راهنماییم کنین مرسی.

  • سلام. استدلالتون و بیان اولیه تون نادرسته. سر کلاس باید بپرسید نیاز به توضیح مفصل داره…

 52. سلام استاد.با توجه به سوال های چن سال اخیر درس کنترل فک میکنین می ارزه روش وقت گذاشت؟ مطالعه کتاب خودتون کافیه؟

  • سلام. خیلی از دانشجوهای من که حتی قبلا اصلا کنترل رو پاس نکرده بودند، همین کنکور سخت سال قبل رو ۴۰ یا ۵۰ درصد زدند. وقتی انقدر راحت میشه نتیجه گرفت برای چی باید حذفش کرد؟!
   بله کتاب من کافیه. اگر بتونید یک کلاس هم برید ترستون میریزه

 53. سلام استاد در کتاب کنترل جدید شما ۶۰۰ تست کنکور که فرمودین حل شده است؟

 54. سلام استاد میخواستم نظرتون رو را جع به کتاب ۵۰۰ تست تالیفی کنترل دکتر جاهد مطلق بدونم.
  با تشکر

  • سلام. هر یک تست بیشتر یک قدم شما رو بیشتر یه موفقیت نزدیک میکنه ولی تستهای تالیفی برای کسی هست که روی ۶۰۰ تست مطرح شده در کنکور برق “تسلط کامل” داره.

 55. مرسی که زود جواب میدید . کتاب کنترل شما فوق العادست ولی من در کتاب شما مباحث پاسخ فرکانسی رو مشکل دارم وبقیه رو خوب متوجه شدم. به نظر شما راه حلش با این وقت کم که میخوام با آزمونای آزمایشی جلو برم چیه.
  بازم مرسی که وقت میزارید.

  • دو راهکار دارید:
   ۱- تا میتونید مسئله حل کنید (حالا از هر کتابی). اونقدر که تیپ مسایل رو حفظ بشید. البته این راه به حوصله زیادی نیاز داره.
   ۲- از کتاب کنترل آقای خاکی صدیق یا کتاب کنترل پوران پژوهش استفاده کنید.
   همونطور که گفتم، یک کتاب اعتبار علمی بسیار بالایی پشتش هست ولی جزوه اصلا اینطور نیست و حتی بارها خود بنده دیدم افرادی رو که بخاطر اتکا کردن به فقط جزوه، نتیجه بسیار بدی گرفتند.

 56. سلام استاد
  میخواستم بدونم اگه همراه با کتاب کنترل شما جزوه ی دکتر شیرین آبادی هم بخونم خوب میشه. اگه ممکنه ترتیبه خوندن رو توضیح بدید . با تشکر.

  • سلام
   از نظر من مطالعه جزوه ای که در کلاسش حضور نداشتید (حتی جزوه خود بنده) هیچ فایده ای نداره و فقط وقت شما رو هدر میده. سعی کنید فقط کتاب بخونید. اگر واقعا بدنبال یادگیری کنترل هستید، در کنار کتاب من خیلی سریع یک کتاب رفرنس مثل اوگاتا رو هم مطالعه کنید. موفق باشید

 57. با سلام و ارزوی بهترینها
  همیشه انتخاب بهترین منابع دغدغه بوده و هست
  کتابهای زبان و کنترل و مدار راهیان ارشد شما را خریداری کردم و سوالی که از حضورتون داشتم این بود که برای کسب بهترین نتیجه به منابع فوق بسنده کنم؟
  پیروز باشید

  • سلام

   پاسخ به سوال شما قبل از هر چیز به پایه علمی شما بستگی داره. مثلا اگر شما دانشجوی ضعیفی باشید نه تنها کتاب بنده بلکه خیلی از مراجع خوب دیگه هم براتون مناسب نیست و بهتره که اول از کتابهای پایه ای تر استفاده کنید. ولی اگر سطح عملی متوسط و بالاتر دارید، بخصوص روشهای حل تست بنده بسیار مفید و آموزنده میتونه باشه براتون.

 58. سلام.استاد می تونم با کتابهای پوران و اریاز در کنترل خطی کامل شوم.

 59. سلام وخسته نباشید
  یک سوال داشتم در مورد کنترل
  در کنکور سال ۹۰ که حداقل خطای حالت ماندگارو میخواهد چرا نمیشود k را از طریق روش تحلیلی بدست آورد؟
  به خاطر اینکه گفته مینیمم نباید بدست آورد؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین.

 60. سلام استاد.
  مثل مدار یه کتاب رهیافت (تست های تالیفی) نمی نویسید؟

  • سلام. رهیافت (تستهای تالیفی) کنترل من داخل کتاب کنترلم هست. مجموعه ای از ۱۲۰ تست هست که عموما هم پرنکته و سخت هست.

 61. با سلام آقای دکتر
  در صفحه ۲۰۳ کتابتون سوال کنکور سال ۸۴ رو حل کرده که در چه بازه ای دو تا سیستم داده شده با هم اشتراک ندارند؟در روش حل گفته شده ناحیه a تا B می شه لطفا توضیح بدهید چرا؟

  • سلام. اون سوال یکی از سوالات نسبتا سخت کنکور بوده و اگر سطح درسی شما ضعیف هست توصیه میکنم فعلا از اون سوال بگذرید و بعد از اتمام فصل دوباره بسراغش برگردید. ناحیه A تا B “بطور همزمان” RL ها روی هم قرار نمیگیرند

 62. ba arze salamo khaste nabashid.moteshaker az rahnamaihay khubetun .

 63. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما.من پارسال کتاب تست کنترل مدرسان خوندم و کلاس کنکوری برای این درس هم شرکت کردم.مطالب کاملا درک کردم اما برای تستهای سطح مشکل تا نصف میتونم سوال حل کنم و سر نکتهای ظریف نمیتونم سوال تا انتها حل کنم.ممنون میشم راهنمایم کنید.با تشکر

  • سلام.
   یک آزمون تستی استاندارد از خودتون بگیرید (مثلا آزمون سال ۹۰، ۹۱ یا ۹۲) و در زمان استاندارد به تستها پاسخ بدید و نتیجتون رو برای من ایمیل کنید تا متناسب با سطحتون پاسخ بدم.
   موفق باشید

 64. باعرض سلام
  استاد چند وقتی میشه که هیچ منابع دیگری رو معرفی نکردید.آیا منتظر منابع دیگر هم باشیم یاخیر؟
  موفق باشید

  • سلام. همه نقدها را بنده نمینویسم و دوستانی که باید نقدها رو مینوشتن کمی! بدقولی کردن.

 65. با سلام خدمت استاد گرامی
  جناب مهندس من برای کنترل فقط کتاب شما رو دارم میخواستم بدونم با چند بار خوندن این کتاب بدون تکیه به هیچ مرجه دیگه میتونم تو این درس در صد خوبی کسب کنم؟
  ممنون از راهنمایی هاتون.

  • سلام.
   بستگی به پایه علمی شما داره. اگر خیلی در این درس ضعیف هستید حتما توصیه میکنم یا در کلاس شرکت کنید یا از روی کتب مرجع مثل کتاب اوگاتا مطالعه کنید. علی الخصوص که سوالات سالهای اخیر بسمت مفهومی شدن پیش رفته‌اند و این ایجاب میکنه که شما روی کلیه مفاهیم تسلط صد در صد کامل داشته باشید. اگر دانشجوی قوی هستید، یک بار مطالعه کتاب هم کافیست. در مقدمه کتاب که از بالا میتوانید دانلود کنید، نام تعداد از رتبه های برتر (مانند رتبه‌های زیر ۵۰) و شاگردان خود بنده که با مطالعه همین کتاب به درصدهای بالایی دست یافته‌اند را مشاهده میکنید.
   موفق باشید

 66. جناب مهندس تقوی ممنون از مطالب پربار سایتتون
  من برا درس کنترل بدلیل اینکه پایه ای ضعیف دارم از کتاب پوران ابتدا مطالبو میخونم اما برخی سرفصلا با بقیه کتابا فرق میکند لطفا راهنماییم کنین در زیر نمونه ای از این موارد رو در فصل پایداری مینویسم بفرمایید لازم هست این مواردو مطالعه کنم
  صفحه۳۲۱ مقدار بحرانی و فرکانس نوسانات مانا
  صفحه ۳۲۴ تعیین پایداری فضای حالت
  صفحه ۲۳۰ تعیین نسبت میرایی با راث
  صفحه ۲۲۸ مقدار نهایی
  صفحه ۳۳۴ پایداری لینارد-چیپارت

  ممنون میشم بفرماید لازمه اینا رو بخونم یا نه

 67. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز

  برای کنکور پارسال مدار کاروزرگر و جزوه پارسه رو خونده بودم و ۲۲ زدم. برای امسال شروع به تست زدن از کتاب شما کردم و خوندن درس از خلاصه های پارسال وکتاب شما. قسمت اشتباههای رایج و نکته ها خیلی خوبه. برای تست زنی اول خلاصه ها رو میخونم ، ۱۰ تا۱۰ تا تست میزنم وبعد جوابا رو نگاه میکنم . خیلی می ترسم مثل پارسال وقت کم بیارم.اولویت تست ها با چه سالهایه؟
  صحبت شما در موررد منابع کنترل درسته کنترل رو صفر زدم -کتاب برادرانی رو کامل نخونده رفتم سر کتاب پوران پژوهش و واقعا وقت کم آوردم.
  چون کنترلم ضعیفه چه پیشنهادی دارید.از طرفی قسمت پاسخ فرکانسی ،مکان هندسی و حدفاز وبهره رو از کتاب آقای برادرانی خوب متوجه نشدم . چی کار باید کرد؟
  ممنون از راهنمایی هاتون

  • سلام.
   ۱- اولویت با تستهای سالهای آخر، بخصوص ده سال اخیر هست.
   ۲- خیلی دیگه از بچه ها هم همین فیدبک رو بمن دادند. دلیل اصلی این موضوع احتمالا این هست که شما هنوز اصل درس رو نیاموختید و طبیعتا این کتب بواسطه کنکوری بودنشون، نمیتونن بشما کمک کنند. توصیه اولم اینه که اگر میتونید در یک کلاس کنترل خوب (حتی غیر کنکوری) شرکت کنید. اگر هم نمیتونید، سعی کنید از کتب مرجع هم کنار کتب تستی استفاده کنید. اگر هم باز نمیتونید، سعی کنید لااقل یک جزوه خوب از یکی از اساتید تهیه کنید و از اون کمک بگیرید.
   پیروز باشید

 68. با سلام
  اگه کتاب کنترل جاهد آماده شدمیتونه کمکمون کنه به همراه کتاب شما؟
  با تشکر

  • سلام. هنوز کتاب ایشان را کامل ندیدم ولی چون قسمت زیادی از کتاب را دانشجوهای ایشان نوشته‌اند، بنظرم با کتابی که خود یک استاد بنویسد، متفاوت خواهد بود. شاید بعد از چاپ بررسی کنم.

 69. سلام جناب مهندس
  وقت بخیر
  ابتدا تشکر خالصانه میکنم بابت منابع درس کنترل و مدار
  و هم من و خیلی از دوستامون که بعنوان الگوی ما هستید منتظریم سایر منابعو برامون معرفی کنید
  تشکر

 70. سلام اقای تقوی عزیز
  سال جدید مبارک
  استاد بقیه دروس رو منابعشون نمیفرمایید
  میخایم شروع کنیم و منظتر راهنمایی های شما هستیم
  متشکریم از لطفتون

 71. محمد رضا لشگری ازاد

  سلام استاد
  ببخشید من میخواستم بدونم دانشجوهای سال قبلتون تو تعاونی امیرکبیر با توجه به سنگینی سوالات کنترل چه درصوی زدن؟
  به نطرتون من اگر تابستون کلاس آقای شیرین آبادیو برم و مهر کلاس تسلط شما رو شرکت کنم نتیجه بالایی از کنترل میگیرم؟ یا بهتره هر دو رو کلاس خودتونو بیام؟
  راستی شما امسال هم مثل پارسال کلاس برگزار میکنین؟

  • سلام.

   ۱-همه جور درصدی وجود داشت، بعضیها خیلی پایین و بعضیها هم ۷۰ و ۸۰ و … مهمترین موضوع تلاش خود شماست. چه بنده و چه بقیه اساتید تقریبا یک مطلب رو ارایه میکنیم و تنها مزیت کلاس من “شاید” این باشه که دانشجوهام میتونن از روی کتابهای خودم، و با ادبیات خودم تست بزنن. که این به معنای time-sharing هست و بشرط تلاش دانشجو، صد در صد بنفع دانشجوست.

   ۲- سال بعد کلاس تسلط برگزار نمیکنم. گرچه ایده برگزاری کلاسهای تسلط (کلاس فقط تست) رو اولین بار خود بنده دادم ولی ۵ سال تجربه برگزاری کلاسهای کنکور ارشد به بنده ثابت کرده که این کلاسها راندمانشون بمراتب از کلاسهای درس و تست کمتر هست و تقریبا برای عموم دانشجوها بی فایده است. هیچ نیازی به دو کلاس نیست و فقط شرکت در کلاسهای عادی (درس، نکته، تست) کفایت میکنه.

   ۳- کلاسهای ترم تابستان و پاییز امسال بنده در موسسه امیرکبیر قطعی است. انشاالله …

 72. سلام استاد
  سال نو مبارک
  کتاب الفی را از لحاظ درسنامه و حل تست چگونه ارزیابی می کنید؟
  با تشکر

 73. سلام وخسته نباشید. من فارغ التحصیل رشته قدرتم و امسال کنکور دادم ورتبه ام ۱۵۰۰ تقریبا میشه ولی فقط میخوام سیستم صنعتی شریف قبول بشم هم اکنون خدمتم و عصرها از ساعت ۲ به بعد بیکارم میخوام ریاضی مهندسی (محمود کریمی به همراه تست برق) مدار ۱ و ۲ (راهیان ارشد بهمراه تست)ماشین۱(کتاب پوران فقط بهمراه تست) ماشین۲(کتاب پورن و مدرسان شریف بهمراه تست) تا تیر ماه از تی تا تاآخر شهریور کنترل (تقوی کنی و کنترل نصیر) بررسی(کتاب پوران نمیدانم چی دیگر باید بخونم) معادلات(محمود کریمی)
  مغناطیس واقعا نمیشه بدون کلاس یاد گرفت برای همین نمیخونم زبانم از مهر شروع میکنم
  با این منابع وشرایط میشه سیستم شریف قبول شد؟
  کدوم آزمونها شما تمام مراحل طراح هستید؟ (میخوام بینش ثبت نام کنم چطوره؟)
  خواهشا کامل راهنماییم کنید. با تشکر

  • سلام. ۱- گرچه منابع شما خوبه ولی اینکه شما کجا قبول بشید بیشتر تابع تلاش خودتون هست. رتبه ۱۵۰۰ هم خوبه ولی برای رسیدن به دانشگاههایی مثل تهران و شریف خیلی بیشتر باید تلاش کنید. ۲- کلا موسساتی مثل بینش رو توصیه نمیکنم چون عموما در گذشته جهتدار و غیرعلمی رفتار کردند. ۳- برای آزمونهای آزمایشی امسال با جایی همکاری نمیکنم، شاید اگر ایران باشم فقط با سازمان سنجش و دانشگاه امیرکبیر. پیروز باشید

 74. سلام استاد.خیلی ممنون به خاطر مطالبی که گذاشتید.دوتا سوال داشتم:۱-نظرتون درباره کتاب جهش و کتاب دکترسجادیان که در انتشارات نصیر چاپ شده وفقط تست هست چیه؟۲-من می خوام کتاب پوران وشما روبگیرم.به نظرشما اول کتاب پورانو کامل تموم کنم بعدبیام سراغ کتاب شما یا اینکه هرفصلی روکه ازکتاب پوران خوندم بعد بیام سراغ همون فصل در کتاب شما.ضمناسطح علمیم درکنترل متوسط روبه بالا است.ممنونم.

  • سلام. ۱- کتاب جهش رو توصیه نمیکنم. کتاب تستهای تالیفی اقای سجادیان هم برای شروع مناسب نیست. ۲- اگر بتونید این کار رو انجام بدید ایده آله ولی همونطور که بالا هم عرض کردم کتاب پوران خیلی حجیم هست. بسیاری از دانشجویان سال گذشته بخاطر همین ایده آل گرایی موفق نشدند حتی یکبار درس کنترل رو کامل ببندند.

 75. سلام
  من امسال کنکور دادم و کنترل ۲ سوال بیشتر نزدم کتاب شما وجهش متدین رو خونده بودم البته تا اول حد بهره به نظر شما برای ادامه فصل میخوام از کنترل انتشارات نصیر (دکتر جاهد) که کتابش برای نمایشگاه کتاب آماده میشه بهمراه کتاب شما استفاده کنم به نظر شما چطوره؟؟؟؟؟
  بصورت کلی کنترل نصیر(دکتر جاهد) نظرتون چیه؟؟؟؟؟
  با تشکر

  • سلام. طبیعتا تا وقتی کتاب ایشان چاپ نشده نمیتونم نظری بدم. بهر حال سعی کنید ریسک نکنید چون ممکن هست مثل سال پیش، امسال هم کتابشون چاپ نشه.

 76. آقای مهندس سلام شما نظرتون اینه در درس کنترل مثل مدار سریع بریم سراغ تست؟

 77. سلام عیدتون مبارک
  استاد من سه هفته ای میشه شروع کردم واسه کنکور ۹۳ میخونم . واسه کنترل کتاب الفی انتشارات علوی رو میخونم و واسه مدارم کتاب زرگر. مدار خوب پیش میره اما تو درس کنترل اینطور نیست .
  معادلات حالت و میسونو خوندم و چون قسمت میسونو از کارشناسی یادگرفته بودم الان خوب فهمیدمش اما معادلات حالتو درک نمیکنم . به نظر شما چکار کنم برم کتب مرجع مثل خاکی صدیقی رو بخونم ؟ یا کتاب پوران پژوهشو مشکلمو حل میکنه ؟؟؟
  در ضمن من فارغ تحصیل دانشگاه ازادم و قصد کلاس کنکور رفتون هم ندارم و میخوام خودم بخونم .
  با تشکر

  • سلام. هر کتابی برای یک نوع دانشجو مناسب هست. اگر هیچیک از کتابهای بالا برای شما مفهوم نیست، حتما کلاس برید در غیر اینصورت زمان و عمرتون رو هدر میدید.

 78. سلام سال نو مبارک
  استاد عزیز من ترم قبل کنترل با شما داشتم واقعا عالی هستید
  بقیه منابعو نمیگذارین؟

  • سلام. خواهش میکنم. انشاالله تا اواخر فروردین.

  • مهندس تشکر از راهنمایی جنابعالی،یک فکری هم برای کلاس ترم بهار کنید تا سریع برنامه ریزی کنیم برای خوندن.اگه کلاساتون ممکنه جوری برنامه ریزی کنید که بعضی ها کار می کنند بتونن استفاده کنند.

  • سلام. کلاسهای بهار اکثر موسسات اواسط اردیبهشت بسته میشن. انشاالله از طریق سایت اطلاع رسانی میکنیم.

 79. آقای مهندس روزتون بخیر و سال جدید مبارک و انشالا کتابهای پرباری مانند قبل تالیف کنید. یک تشکر اساسی بابت معرفی منابع فقط ای کاش منابع را یکجا معرفی مینمودید. یک نکته ای که متوجه نشدم ایا درست فهمیدم که روشهای که در کتاب پوران پزوهش تستها را حل کرده اند روش تستی نمی باشد؟ یعنی اگر من که الان فصل ۴ کتاب پوران هستم و تستها هم بر اساس روشهای این کتاب حل کردم بعدا به سراغ روشهای حل تست کتاب شما بیام قاطی میکنم یا با مشکل مواجه میشم.
  ممنون میشم جواب بدهید. باز هم تشکر

  • سلام. نخیر مشکلی نخواهید داشت روشهای کتاب بنده همان اصول هست ولی با خلاقیت بیشتر. فقط سعی کنید زمان رو از دست ندید. کتاب پوران بسیار حجیم هست و ممکنه مطالب اصلی کنترل که همون فصلهای آخرش هست رو از دست بدید پس فقط سعی کنید سریعتر پیش برید.

 80. جناب تقوی سال نو بر شما مبارک. خوشحالم علاوه بر کتاباتون با سایتتون هم اشنا شدم چند سوال دارم ممنون میشم بهم پاسخ بدهید.
  من کتاب مدار و کنترل شما را بدون تستای تالیفی دارم ایا نیازه کتابای جدید شما رو خریداری کنم؟
  سوال دومم اینکه با توجه به مقالات شما و اینکه من پایم ضعیفه در کنترل بین کتاب اقای برادرانی و اقای رضایی کدام را مطالعه کنم؟
  سوال سوم در جایی از مقاله فرمودین روشهای حل تست کتاب رضایی تشریحی است بنظرتون اصلا از کتاب ایشون تست نزنیم و فقط درسنامشو بخونیم و بریم برا تست از کتاب شما یا نظر دیگری دارین

  • سلام. سال نو شما هم مبارک. ۱- اگر همه تستهای استاندارد رو حل کردید و نیاز به حل تستهای سختتر دارید بله. ۲- هر دو خوب هست ولی درسنامه آریاز خیلی مختصر و مفیدتر هست. ۳- اتفاقا وقتی کسی ضعیفه اول باید تستها رو تشریحی حل کنه که به یک مینیمم برسه و بعدش سراغ روشهای تستی بره.

 81. با عرض سلام و ممنون از معرفی منابع کنترل. جناب مهندس من دارم درس رو بدلیل اینکه سطح خوبی ندارم از کتاب انتشارات پوران مطالعه میکنم.بنظرتون تست رو اصلا از این کتاب نزنم و بیام سراغ کتاب شما یا تستای اخر فصل پوران هم بزنم و مال شما هم بزنم؟ ممنون میشم مثل همیشه رتهنمایی دلسوزانه کنین
  سپاس

 82. سمانه ندایی

  ممنون از مقالات خوبی که قرار میدین. من حدود۵ سال قبل درس کنترل را پاس کردم و اکثر موارد را فراموش کردم. و تمام منابع را ازجمله اریاز-کتاب رضایی- و کتاب شما را دارم
  بنظرتون قبل از مطالعه کتاب شما ابتدا کتاب پوران اقای رضایی را بخانم یا کتاب اریاز؟ اخه شنیدم اریاز زیاد غلط داره.
  ممنون

  • سلام. بنظرم بهتر هست کلاس برید. هر دوی کتابها را در مقایسه کردم ولی با توجه به فاصله افتادن بین تحصیل شما، اگر خودتان قصد یادگیری داشته باشید، زمان بسیاری باید صرف کنید. توصیه نمیکنم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hide picture