منابع مناسب سیگنال و سیستم برق

نکته مهم: مقاله زیر با هدف بررسی ویژگی‌های مراجع مختلف کنکوری به نگارش در آمده و قصد معرفی یک مرجع به عنوان بهترین مرجع را ندارد. چنانچه قصد انتخاب یک مرجع به عنوان بهترین مرجع را دارید، صرفاً به این نکته توجه کنید که بهترین مرجع برای هر فرد مرجعی است که منطبق با سطح علمی آن فرد باشد (قضیه امپدانس مچینگ!).

چنانچه قصد انتخاب یک مرجع به عنوان بهترین مرجع را دارید، ابتدا به ارزیابی سطح علمی خود بپردازید و سپس با در نظر گرفتن پیشنهادهای ارائه‌شده، یک مرجع را انتخاب کنید.

تعریف و قرارداد:معنا و مفهوم عبارات بکار رفته در این مقاله به شرح زیر می‌باشد:

     – دانشجوی ضعیف: دانشجویی که در آزمون‌های سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی کمتر از ۱۰ کسب کند.

     – دانشجوی متوسط: دانشجویی که از آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی بین ۱۰ تا ۳۰ کسب کند.

     – دانشجوی قوی: دانشجویی که از آزمونهای سالهای اخیر کارشناسی ارشد برق، درصدی بالاتر از ۳۰ کسب کند.

 

نقد مراجع پر مخاطب درس تجزیه و تحلیل سیگنالها و سیستمها از دیدگاه آموزشی: 

۱- تجزیه و تحلیل سیستمها نوشته امیرعلی مومن زاده و حسین بخشی (انتشارات راهیان ارشد-آزاده):

کتاب دو جلدی “تجزیه و تحلیل سیستم ها” دارای ویژگی های ممتازی است که بارزترین آنها تقسیم بندی هر فصل کتاب به دو بخش متوسط و پیشرفته میباشد که در بخش متوسط شامل مباحث پایه ای و ملزومات هر فصل میباشد که هر داوطلب آزمون ارشد باید روی این مباحث مسلط باشد و به ۱۰ تست تألیفی که از نظر آموزشی بسیار حائز اهمیت هستند، ختم میگردد. سطح پیشرفته این کتاب نیز شامل مباحثی است که نیازمند درک و قدرت تحلیل بیشتر است و داوطلبینی که خواستار درصدهای بالا هستند باید به مطالب ارائه شده در سطح پیشرفته توجه ویژه ای کنند. در انتهای سطح پیشرفته نیز ۱۰ تست تألیفی جهت تسلط بیشتر آورده شده است. نظر به نوع طبق بندی این کتاب، این کتاب برای کلیه سطح دانشجویان مناسب ارزیابی میگردد.

۲- تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها نوشته مهدی تقدسی (انتشارات نصیر):

در این کتاب فرض بر این بوده که خواننده فقط با ریاضیات مقدماتی آشنایی کلی دارد و بنابراین متن درس به طور مبسوط ارایه شده است. در بسیاری از قسمت­ها در صورت نیاز، اثبات نکات و فرمول­ها نیز آورده شده تا دانشجو از مطالعه سایر منابع بی­نیاز شود. همچنین از آنجاییکه یکی از پیچید­گی­های موجود در درس سیگنال، نکات و فرمول­های مشابه میباشد، برای حل این مشکل، عناوین و موضوعات این کتاب، بنحوی مرتب شده­اند که تا حد امکان مطالب مشابه و وابسته، به صورت یک­جا و در کنار هم بیان شوند تا به انسجام ذهنی خواننده در یادگیری مطالب کمک کند. فهرست و عناوین این کتاب با بقیه کتب مربوط به درس سیگنال، تا حدی متفاوت است. به تبع این موضوع، حجم این کتاب نیز کمتر است که ممکن است موجب کاهش زمان مورد نیاز برای یادگیری مطالب گردد. نظر به کمتر بودن حجم این کتاب نسبت به مرجع یک، شاید بهتر باشد افرادی که درس سیگنال را بعد از مهرماه شروع میکنند واحتمالا فرصت مطالعه بیش از یک منبع را ندارند فقط همین کتاب را تهیه کنند و از مطالعه پراکنده کتب مرجع پرهیز کنند. ویژگی دیگری که در این کتاب مشاهده میشود، وجود تعداد نسبتا زیادی از نکات در آن میباشد تا جاییکه بعضا نتیجه هایی که از یک نکته خاص استنتاج میشوند خود در غالب نکته ای جدید آورده شده اند. درسنامه این کتاب میتواند برای کلیه سطوح مناسب ارزیابی میشود.

۳- تجزیه و تحلیل سیستم ها و سیگنال ها نوشته آرمین صایب (انتشارات پارسه):

بی شک یکی از اولین و بهترین مراجع درس سیگنال، این کتاب میباشد. درسنامه این کتاب کوشیده تا در کمترین حجم ممکن، نکات آموزشی را به زبانی ساده به دانشجو منتقل کند. ارایه یک یا چند مثال آموزشی پس از ارایه هر نکته آموزشی، یکی دیگر از نکات قوت این کتاب بشمار میرود. در حقیقت مولف این کتاب با نگارش آن به این سبک، یک کلاس مجازی را برای دانشجو مهیا کرده است که هنگام مطالعه کتاب، وجود یک استاد را در کنار خود احساس میکند. مزیت قابل توجه این کتاب در این است که مولف آن بارها و بارها آنرا در کلاسهای کارشناسی ارشد تدریس کرده است و لذا از لحاظ ویرایشی و آموزشی بسیار قابل اعتماد است. درسنامه این کتاب نیز میتواند برای کلیه سطوح دانشجویان، بخصوص دانشجویان کلیه سطوح، مفید فایده باشد. 

نقد مراجع پر مخاطب درس تجزیه و تحلیل سیگنالها و سیستمها از دیدگاه تستی:

 ۱- تجزیه و تحلیل سیستمها نوشته امیرعلی مومن زاده و حسین بخشی (انتشارات راهیان ارشد-آزاده):

وجود مجموعه‌ای غنی از تستهای کنکورهای سراسری و آزاد رشته‌های مهندسی برق و مهندسی پزشکی، و بانکهایی از تستهای تالیفی، یکی از نقاط قوت این کتاب بشمار میرود. همچنین توضیحات بسیار کامل و مناسب موجود در حل تستها، این کتاب را به یک مرجع بسیار مناسب جهت کنکور کارشناسی ارشد تبدیل کرده است. روشهای حل تست این کتاب، برای کلیه سطح دانشجویان مناسب ارزیابی میگردد.

۲- تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها نوشته مهدی تقدسی (انتشارات نصیر):

تقریباً تمامی تست­های کنکور دانشگاه­های سراسری و آزاد بعد از بیان نکات مورد نیاز، در متن درس یا در انتهای فصل­های کتاب، به­طور دقیق و کاملاً تشریحی حل شده­اند. یکی از فاکتورهای مهم در حل یک تست، ارائه یک روش کلی و سرراست و در عین حال ساده و کوتاه می­باشد، به­طوری­که بتوان تست­های مشابه را نیز با همان روش به­راحتی حل نمود. بنابراین در حل تست­ها و مثال­ها سعی شده است تا حد امکان، از این نوع روش­ها استفاده شود تا دانشجو بدون نیاز به روش­های ابتکاری، بتواند یک تست را حل کند. نکته قابل ذکر اینکه تعداد نسبتا کمی از نکات مطرح­شده در این کتاب، بکر و جدید می­باشند و اگرچه این نکات برای طرحی تست­های جدید می­توانند مفید باشند ولی احتمال مطرح شدن آن­ها در کنکور به نسبت کم است و ممکن است باعث سردرگمی دانشجویان ضعیف شود.

تجزیه و تحلیل سیستم ها و سیگنال ها نوشته آرمین صایب (انتشارات پارسه):

وجود مجموعه‌ای غنی از تستهای کنکورهای سراسری و آزاد رشته‌های مهندسی برق، و بانکهایی از تستهای تالیفی آزمونهای آزمایشی معروف، یکی از نقاط قوت این کتاب بشمار میرود. همچنین توضیحات مناسب و روشهای ابتکاری و جالب موجود در حل تستهای این کتاب، این کتاب را به یک مرجع بسیار مناسب جهت کنکور کارشناسی ارشد برای کلیه دانشجویان تبدیل کرده است. مزیت بزرگ این کتاب در این است که مولف آن، بارها و بارها آنرا در کلاس درس تدریس کرده و از لحاظ ویرایشی و آموزشی بسیار قابل اعتماد است. روشهای جالب و جامع حل تست این کتاب، برای کلیه سطح دانشجویان مناسب ارزیابی میگردد.

جمعبندی و پیشنهاد:

برای کسب درصد خوب در این درس میتوانید توصیه میشود بر حسب زمانی که پیش روی خود دارید، میتوانید از هر یک از مراجع فوق بهره ببرید و هیچ یک از این مراجع، نسبت به سایرین، دارای ارجحیت و برتری خاصی نمیباشد.

سوالات رایج:

سوال: من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته بودم و تا بحال درس سیگنال و سیستم را پاس نکردم. کدامیک از مراجع کنکوری برای آموزش من مناسبتر است؟

پاسخ: چنانچه تا به حال درس سیگنال و سیستم رو پاس نکردید، حتما در کلاسهای سیگنال و سیستم یک دانشگاه یا یک کلاس کنکوری شرکت کنید. اینکه بطور خود آموز قصد یادگیری این درس را داشته باشید، زمان زیادی از شما میگیرد و بهیچوجه بهینه نیست. بعد از اینکه یکبار درس سیگنال و سیستم رو پاس کردید، میتوانید از مراجع فوق بر حسب نیازتان استفاده کنید.

۶۲ دیدگاه

 1. با سلام و احترام. بنده قبلا نیز پیام داده بودم. خواستم در مورد فیلم های آموزشیتون سوال کنم(درس سیگنال و سیستم ها)
  اینکه چند ساعت هست و آیا فقط آموزش هست یا حل تست رو هم پوشش میده و از کجا قابل تهیه هستن؟ و آیا واسه دانشجوهای رشته کامپیوتر هم مفید خواهد بود؟
  پیشاپیش تشکر میکنم از پاسخگویی شما

  • سلام و عرض ادب. فیلمهای بنده درس مدارهای الکتریکی رو پوشش میدهند (و هنوز برای درس سیگنال فیلمی تهیه نشده)
   در خصوص فیلمهای درس مدار الکتریکی، این فیلمها حتی بسیار بیشتر از کنکور مهندسی کامپیوتر را نیز پوشش میدهد و در آن برخی تستهای مهم رشته کامپیوتر و تستهای برق و اتوماسیون (که دشوارتر از تستهای مهندسی کامپیوتر هستند) نیز مورد تحلیل قرار گرفته است.
   لطفا هر سوالی داشتید از همین طریق مطرح فرمائید
   با آرزوی بهترینها

 2. سلام اقای تقوی عزیز
  اول جا داره تشکر کنم از شما که دارید فیلمهای درو س را ارایه میدهید که خیلی ارزشمند هست برا ما که فرضت و هزینه کلاس رو نداریم
  با توجه به اینکه ۴سال قبل فارغ التحصیل از دانشگاه غیر انتفاعی هستم و مدارم بشدت ضعیف ایا فیلمهای شما مناسب بنده هست….و اینکه متوجه بخش بندی فیلمهای مدار نشدم ایا فیلمها کامل نیستند؟
  برای درس کنترل هم میفرمایید جه توضیه ای دارید
  سپاس از حضرتعالی

  • سلام و احترام. ممنون از قدردانی شما، البته کلاسهای مالتیمدیای ما با استانداردهای بسیار سختگیرانه ای تهیه شده که همین باعث میشه بمراتب بالاتر از کلاسهای حضوری باشه.
   ۱- برای اینکه قدرت خرید دانشجوها افزایش پیدا بکند، ما درس مدار ۱ و ۲ رو در سه قسمت مجزا ارائه کردیم که خریدش برای بچه ها راحتتر باشه (میتونید سرفصلهای دقیقش رو از این لینک دانلود کنید).
   ۲- تدریس مطالب از صفر (و حتی بعضا از مباحث دبیرستان!) آغاز شده و تا نکات المپیادی و دکترا که در کلاسهای حضوری مجال پرداختن به اونها نیست پیش رفتیم (گرچه خیلی از دانشجوهای بنده از دانشگاههای سراسری هستند ولی تعداد دانشجوهای دانشگهای آزاد و غیرانتفاعی بنده هم کم نیست و خدا رو شکر رضایت دارند)
   ۳- فیلمهای قسمت اول صددرصد کامل هستند. فیلمهای قسمت دوم هم حدود ۷۰ درصدش تکمیل شده و بامیدخدا تا پایان پاییز ۹۷ کامل میشه. قسمت سوم هم بامیدخدا بلافاصله بعدش آغاز میشه. البته پیشنهاد من به تمام دوستان این هست که ایده آلگرا نباشند چرا که سال گذشته بسیاری از دوستان فقط با استفاده از نکات ارائه شده در قسمت اول به درصدهای بالای ۵۰ رسیده بودند. اصلا مهم نیست که تمام فصلها را خوانده باشید، تنها چیزی که مهمه اینه که آنچه رو که خواندید بهش صددرصد مسلط باشید.
   ۴- درخصوص درس کنترل هم، هم جزوه بنده بصورت موقت روی فروشگاه سایت قرار داره و میتونید ازش استفاده بفرمائید. البته نسخه الکترونیک کتاب کنترل بنده هم روی سایت هست که میتونید از اون هم استفاده کنید (با توجه به حلهای منحصر بفرد موجود در کتاب ، کتاب بنده هم بسیار پرمخاطبه)
   با آرزوی بهترینها

 3. سلام و عرض ادب خدمت شما
  ببخشید من دانشجوی رشته کامپیوتر هستم و از قضا در کنکور ارشد کامپیوتر نیز از این درس سوال مطرح میشود.
  و از طرفی منابع راهیان ارشد و نصیر هرکدام دارای دو جلد هست.
  سوالم این هست که آیا این مراجع سوالات کنکور رشته کامپیوتر رو هم پوشش میدن؟ و دو اینکه آیا هردو جلد مثلا راهیان ارشد درسنامه هست یا جلد دوم تست؟

  • سلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
   کتاب نصیر که نوشته استاد گرانقدر آقای دکتر جبه دار هست تستهای کامپیوتر را پوشش نمیدهد و صرفا به تستهای برق میپردازد
   در خصوص کتاب مدار دو جلدی راهیان ارشد که به آن اشاره کردید، آن کتاب نگارش بنده است و اساسا برای رشته برق نگارش شده. با این وجود بنده کتاب مدار دیگری نیز با انتشارات راهیان ارشد و تخصصا برای رشته کامپیوتر نوشته ام که هم داراری درسنامه هست و هم کلیه تستهای رشته کامپیوتر را تا سال ۹۲ بطور کامل پوشش میدهد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آن کتاب به این لینک مراجعه کنید.
   البته مجموعه فیلمهای آموزشی بنده هم هست که بمراتب از کتابها و کلاسهای حضوری مؤثرتر و خلاصه تر هست و اگر تمایل داشتید میتوانید از آنها نیز استفاده کنید.
   اگر باز هم سؤالی بود لطفا از همین طریق با ما در ارتباط باشید.

 4. سلام استاد عزیز , طاعات قبول , وقت بخیر
  ببخشید سوال غیر مرتبط دارم اینجا مطرح میکنم , ولی برام الان خیلی مهمه .
  من دانشجوی ترم ۲ ارشد هستم برق , میخواستم انصراف بدم . میخواستم ببینم در صورت انصراف ۱ سال مهلت هستش ک مجدد کنکور بدی ؟ یعنی میتونم برای ازمون ۹۸ ارشد مجدد ثبت نام کنم ؟
  ی چیز دیگم اینکه اگه بدلیل غیر انظباطی ( پایین بودن معدل و مشروطی و …) از دانشگاه اخراج بشی , بازم مهلت ی ساله داری واسه شرکت مجدد و سال بعد میشه کنکور ارشد بدم یا نه ؟
  استاد خواهش میکنم جوابمو کامل بگید , چون خیلی برام اهمیت داره و میخوام تصمیم گیری بکنم تو همین چن روزه و فرصت زیادی ندارم . با تشکر از شما استاد ازجمند …

  • سلام. ممنون انشاءالله طاعات و عبادات شما هم قبول حق باشه.
   با توجه به تغییرات مداوم قوانین بهتر هست این سوالات رو از مسئول آموزش تحصیلات تکمیلی دانشکده تون بپرسید ولی:
   ۱- تا جاییکه خاطرم هست اگر دانشجوی روزانه باشید از کنکور مجدد محروم میشید (مگر در شرایط خاص و به تشخیص سازمان سنجش)
   ۲- در صورت اخراج شدن، آخرین قانونی که خاطرم هست اینه که میتونید دوباره شرکت کنید
   پیروز باشید

 5. محمد جواد مالک جهان ابادی

  با سلام خدمت استاد عزیز
  استاد من در حال حاضر وسط دوره کارشناسی هستم و همچنین در یک دانشگاه ضعیف به سر میبرم هر وقت که میخواهم برایه ارشد مطالعه کنم به خاطر دانشگاه به مشکل میخورم
  و البته عزم خودم را جمع کرده ام که که یک دانشگاه دولتی در تهران قبول شوم تا مرهمی شود بر این درد بی درمان
  من علاقه بسیار بسیار هم به مخابرات گرایش میدان و امواج دارم
  من یه کتاب برایه مدار و ریاضی از مدرسان شریف خریدم
  و الان هم قصد خریدن سیگنال راهیان ارشد را دارم
  از شما ملتمسانه استدعا دارم به من بگویید این کتاب های حجیم را چگونه بخوانم……
  در پناه شاه نجف

  • سلام. پیش از هرچیز از دعای زیباتون بینهایت سپاسگزارم، امیدوارم لایق باشم.
   قبل از اینکه به سوال اصلی تون پاسخ بدم، باید عرض کنم که اولا کنکور ارشد رو خیلی برای خودتون بزرگ نکنید. درسته که بعضا سوالات دشوار و بسیار پرنکته ای هم در اون مطرح میشه ولی تجربه سالهای فعالیتم در این فضا بارها و بارها بهم اثبات کرده که هرکس تلاش کنه قطعا نتیجه میگیره.
   در مورد نحوه مطالعه کتب هم، پیشنهادم این هست که:
   ۱- اگر درسی رو پاس نکردید، همزمان با پاس کردن اون درس، ابتدا رفرنس اصلی اون درس رو یکبار روخوانی سریع کنید و بعد بلافاصله درسنامه کتاب تستی که تهیه کردید رو مرور کنید و فقط تستهای داخل درسنامه رو (که معمولا هم تعدادشون چندان زیاد نیست) بزنید.
   ۲- اگر هم درسی رو هنوز پاس نکردید یا در گذشته درسی رو پاس کردید، بهتره که اون درس رو به تابستان که وقتتون آزادتره شیفتش بدید که بتونید پیوسته و کامل پیش ببریدش.
   کلا یادتون باشه که دو عامل در یادگیری مؤثر و افزایش راندمان یادگیری موثرتره: یکی پیوسته خواندن و دیگری مطالعه کامل تمامی سرفصلها (چون مثلا فردی که حتی یک فصل از مثلا ۱۴ فصل رو نخوانده باشه، معمولا همیشه یک عدم اعتماد بنفسی ته ذهنش هست و هیچ چیز مخربتر از این عدم اعتماد بنفس نیست…)
   ضمنا در مورد کتاب تست سیگنال، گرچه کتاب آقای مؤمن زاده هم بسیار کتاب خوبیه ولی کتاب آقای مهندس تقدسی هم کتاب بسیار خوبیه و اگر اون رو هم ندیدید، پیشنهاد میکنم اون کتاب رو هم بررسی کنید و کتابی که ادبیاتش براتون مأنوس تره انتخاب کنید.
   التماس دعا…

 6. با سلام خدمت استاد عزیز
  اول تشکر بابت کتاب فوق العاده کنترل خطیتون دومم ی پیشنهاد داشتم ک جزوه سیگنال اقای گلستانی معرکست واسه کسایی ک زمان ندارن واسه خوندن سیگنال
  با تشکر و سپاس

 7. سلام خسته نباشید.
  ازتون بابت نشر کتاب کنترل خطی تشکر میکنم واقعا بینظیر هست.من این کتاب رو برای کنترل مطالعه کردم و واقا یاد گرفتم.
  من برای سیگنال ها و سیستم کتاب انتشارات سری برق تالیف عباس شفیعی رو میخوام مطالعه کنم نظرتون در مورد این کتاب رو میخواستم بدونم.ممنون

  • سلام. ممنون از قدردانی شما. امیدوارم بتونم کتاب رو بهتر و بهتر بکنم.
   کتاب ایشون هم کتاب بسیار خوبی هست و ادبیات خاص خودش رو داره. مثل سایر کتابها توصیه میکنم که قسمتهایی از اون رو مطالعه کنید و ببینید سطحش برای شما مناسب هست یا نه
   پیروز باشید

 8. سلام استاد برای ترم پاییز کلاس داخل شهر شیراز برگزار نمیکنید؟؟؟

  • سلام. متاسفانه در حال حاضر امکانات لازم برای انجام این کار رو در اختیار نداریم.

 9. سلام خدمت شما
  میخواستم بذونم اگه بخوام تو آزمون های آزمایشی شرکت کنم شما آزمون های کدوم مؤسسه رو معرفی میکنید
  لطفا جواب منو بدید?

  • سلام. آزمونی رو شرکت کنید که اساتید کلاسهاش طراحی آزمونهاش رو بعهده نداشته باشند. یکی از آفات اون حالت اینه که معمولا اون اساتید به نحوی سوالات رو طرح میکنند که دانشجویانی که کلاسهای آن موسسه رو شرکت نکردند، جذب کلاسهاشون کنند. آفت دیگه هم اینه که مدل سوالاتشون تکراری میشه و ….
   بنظرم امسال هم پارسه مناسبتر باشه.

 10. با سلام و عرض ادب و سپاس فراوان از وقتی که میگذارید
  من تازه شروع به خوندن کنکور ارشد کردم.وتصمیم گرفتم که دروسی که ضعیف ترم تا اخر تابستان تمام کنم و دروسی که احساس تسلط میکنم از مهر شروع کنم.به نظر شما درسته این کار؟
  و با توجه به وقت کمی که تا اخر تابستان دارم کتاب اقای تقدسی را میتوانم تمام کنم؟

  • سلام. ممنون از قدرشناسی شما ایده بسیار خوبی دارید. البته با توجه باینکه تا پایان تابستان زمان زیادی دارید لااقل در درس سیگنال به تسلط خوبی برسید.

 11. با عرض سلام خدمت شما
  ببخشید استاد ی سوال با توجه به اینکه کنکور امسال به ۹۵ انتقال یافته واینکه تقربیا وقت زیادی داریم تا کنکور من میخوام درس سیگنال اول اپنهایم را مطاله کنم وبعد کتاب اقای تقدسی مطالعه کنم ایا به نظر شما این کار درسته میشه نتیجه خوبی گرفت؟
  ممنونم از وقتی که میگذاربد

  • سلام. وقت زیادی که ندارید. عملا حدود ۲ ماه اضافه شده! بهرحال بنظرم کتاب آقای تقدسی کفایت میکنه.

 12. سید کیوان نعمتی

  سلام استاد گرانقدر ۰ وقت بخیر ۰ انشاءالله سلامت باشید ۰
  ببخشید علت. اینکه کنکور ارشد امسال اردیبهشت ۹۵ برگزار میشه چیه ؟؟
  آخه همیشه بهمن ماه بود

  • سلام. ممنون از محبت شما.
   بحث مدیریت اجرایی آزمونها برای سازمان سنجش آموزش کشور راحتتر هست.

 13. سید کیوان نعمتی

  واقعا ممنونم زنده باشید انشاءالله هرجاهستید نماز روزتون قبول درگاه حق تعالی انشاءالله

 14. سید کیوان نعمتی

  با سلام خدمت استاد عزیزم که همیشه وقتشون رو در اختیار دیگران قرار میدهند۰
  یی نهایت سپاسگزارم۰ نماز روزتون قبول درگاه حق تعالی ان شاالله۰
  استاد حقیقتش من از مکتب خونه کلاس درس سیگنال دکتر بابایی زاده رو دانلود کردم ولی اصلا چیزی متوجه نمیشم فک کنم اینام خیلی سطح بالا گفتن۰ حالا بنظر جنابعالی اگر کتاب آقای تقدسی رو که فرمودید بخونم با اون مشکلم راه میوفته؟ حقیقتش چون نمیخوام وقتم تلف شه۰ ممنونم از وقتی که میزارید۰ بی صبرانه منتظره جوابتون هستم ۰ خیلی نیازمندم پاسخ شما هستم۰ سپاسگزارم

  • سلام. ایشون از اساتید بنام ایران هستند و شاید لازم باشه شما قبل از استفاده از اون مجموعه از کتاب یا کلاس دیگری (مثل کتاب آقای تقدسی) استفاده کنید که متناسبتر با شرایط شما باشه.
   پیروز باشید

 15. سید کیوان نعمتی

  سلام وقتبخیر خوبید استاد گرانقدر
  سوالی داشتم مهم و در این حال خندیدنی
  تو ماه رمضون چطوری مطالعه کنیم واسه کنکور ؟؟؟ خیلی ممنونم که وقت میزارید

  • سلام. تا جاییکه توان دارید مطالعه کنید. برای خود بنده که این ماه بسیار مفید و پربازده هست و اتفاقا خیلی سریعتر کارهام پیش میره

 16. سید کیوان نعمتی

  سلام وقت بخیر. حقیقتا دست مریزاد خداقوت بولله کتابی که در مورد کنترل نوشتید واقعا عالی هستش و من دستان شمارا که چون معلمی توانا این مطالب را جمع کردید ودر کتاب گنجاندید کمال تشکر را دارم.
  استاد عزیزم من از خرداد شروع کردم به خوندن ارشد برنامه ریزی هم کردم تقریبا منابع را هم دارم. ولی اصلا سیگنال سیستم رو تابحال نخوندم چون ناپیوسته هستم گرایش الکترونیک. چه منبعی را باتوجه به بازه زمانی که دارم پیشنهاد میکنید؟
  نظرتان چیست درمورد اینکه من تا آخرتابستان دروس اصلی مدار, الکترونیک کنترل و ریاضی رو بخونم البته همراه تست های ۵سال آخر سپس از مهرشروع کنم در این دروس کلا از هرمنبعی به تست زدن و خواندن سیگنال؟ از شما خواهش میکنم که لطفا جواب بنده رو بدید ببخشید که طولانی شد. البته این را هم بگویم که سیگنال رو هم جزو برنامم دارم از الان.

  • سلام. ممنون از ابراز لطف و محبت شما. امیدوارم چاپهای بعدی کتاب بهتر هم بشه
   برای سیگنال از کتاب آقای تقدسی استفاده کنید. در خصوص برنامه پیشنهادی شما هم از نظر بنده برنامه خوبیست و پاییز زمان مناسبتری برای درس سیگنال هست.
   موفق و پیروز باشید

 17. سلام خدمت استاد بزرگوار من یکی از دوستام تجزیه رو از روی کتاب اقای تقدسی خوندن ودرصد بالایی زدن ۸۱% من خودم تصمیم گرفتم که این کتاب بخونم ولی وقتی نظر شما رو خوندم احساس کردم پارسه بهتر هست الان باید چکار کنم؟

  • سلام. هر کتابی مخاطب خودش رو داره. کتاب آقای تقدسی جزو بهترین مراجعی هست که بنده همیشه به دانشجوهای خودم پیشنهاد کردم و جوابش رو پس داده.

 18. سلام استاد
  میشه اطلاع رسانی کنید چه زمانی تشریف میارید نمایشگاه کتاب؟؟

 19. با سلام
  نظر شما درباره کتاب اپنهایم ترجمه محمود دیانی چیه؟
  این کتاب منبع خوبی واسه این درسه؟

  • سلام. کتاب اپنهایم که فوق العاده هست و ترجمه آقای دکتر دیانی هم که بسیار روان و شیوا…
   از نظر من کتاب پروفسور اپنهایم جزو معتبرترین منابع آموزشی درس سیگنال هست (البته فیلمهای تدریس ایشون رو هم میتونید از سایت دانشگاه MIT دانلود کنید)

 20. سلام استاد
  من یه سوالی داشتم, با توجه به مشغله هایی که داشتم تابستون رو نتونستم واسه ارشد بخونم و تازه شروع کرده و قصد دارم درس سیگنال رو از شنبه به لیست دروس اضافه کنم با توجه به توضیحات شما به نظرم بهترین منبع برای من سیگنال و سیستم پارسه هستش؟آیا شما هم موافقید که سیگنال رو از پارسه بخونم؟

  • سلام. کتاب خوبیه ولی اگر تا الان شروع نکردید و قصد جدی دارید که امسال قبول بشید بهتره از کلاس استفاده کنید. با کمبود زمان مواجه میشید

 21. مجددا سلام
  ممنون که جواب دادید
  یعنی تفاوتی ندارن باهم؟؟

 22. با عرض سلام وخسته نباشید
  بین کتاب سیگنال وسیستم مهندس تقدسی و مهندس مومن زاده کدوم بهترینه؟
  ممون می شم جواب بدهید…
  با تشکر …..

 23. با سلام و خسته نباشید
  از زحمات شما بسیار سپاسگزارم

  با تشکر

 24. استاد عزیز سلام.
  ممنون از اینکه وقت با ارزشتونو برا سوالات ما صرف میکنید.
  استاد من امسال نتونستم خوب کنکور بدم تو تموم درسا به غیر از کنترل پایه نسبتا خوبی دارم.به نظر شما بهترین زمان شروع درس خوندن از چه موقع است.
  استاد یه سوال دیگه هم دارم که جوابتون برام خیلی مهمه من ۲۸ سالمه و خیلیا میگن بهتره بری دنبال کارو یه ساله دیگه درس نخونی ولی خودم خیلی علاقه به ادامه تحصیل دارم برام از همه چیز مهمتره.شما چه پیشنهادی دارید.
  ببخشید شاید این سوال اینجا جاش نباشه ولی نظر شما برام خیلی مهمه.

  • سلام. ممنون از قدردانی و ادب شما

   بهترین زمان، ترم بهار هست و توصیه میکنم اگر براتون محدودیتی ایجاد نمیکنه از خدمات آموزشی (کلاس، آزمون و…) برای دروسی که در اونها ضعف دارید استفاده کنید که سرعتتون بیشتر بشه و بانظم بیشتری پیش برید.

   در مورد سوال دومتون هم اتفاقا سوال شما سوال خیلی دیگه از دوستان هست و فکر میکنم پاسخ به اون میتونه برای دیگران هم مفید باشه. پاسخ به سوال شما، اول از همه به هدف شما برمیگرده. اول از همه باید مشخص کنید هدفتون از تحصیل چه هست؟ نکته دیگه ای که باید به اون توجه کنید اینه که آیا “همین الان” زمان ادامه تحصیل هست؟ شاید بتونید الان کار مفیدتری انجام بدید و چند سال دیگه که شرایط مساعدتری داشتید و دغدغه هایی مثل کار و درآمد و زندگی و … ذهنتون رو درگیر نکرده بود تحصیلتون رو ادامه بدید.

   به یک نکته هم توجه ویژه کنید. علیرغم طرز فکر مسموم و نادرستی که در خیلی از جوامع جهان سوم (مثل ایران) نسبت به مدرک گرایی وجود داره، در کشورهای پیشرفته عموما فقط افرادی بدنبال مدارک بالاتر هستند که قصد دارند وارد مشاغل تحقیقاتی و آکادمیک بشن. امیدوارم روزی بیاد که بجای مدرک گرایی، “خدمت گرایی” طرز فکر غالب جامعه ما بشه…

   امیدوارم از صحبتهای بنده این برداشت رو نکرده باشید که قصد منصرف کردن شما از ادامه تحصیل رو دارم. طبیعتا قسمتی از کارهای حرفه ای من مرتبط با فیلد کنکور هست و اگر خطی فکر کنیم شاید در ظاهر بنفع من باشه که شما رو بسمت کنکور هدایت کنم ولی واقعیت ماجرا این هست که اگر بخوام درست مشاوره بدم نباید “من” برای شما راهی رو انتخاب کنم. بلکه صرفا باید راهکارهایی ارایه کنم تا خود شما بهترین تصمیم رو با توجه به موقعیتتون بگیرید.

   پیروز باشید
   تقوی

 25. با سلام . میخواستم نظر شخصی خودم و یکی از دوستانم رو راجع به کتاب های سیگنال آقایان تقدسی ،صائب و مومن زاده بگم. خودم پارسال کتاب آقای صائب رو خوندم و دوستم کتاب آقای مومن زاده رو. و امسال کتاب آقای تقدسی رو دارم میخونم. کتاب آقای تقدسی به نظرم خیلی بهتره به چند دلیل. اول اینکه خیلی از پارسه کاملتره .مخصوصا در قسمت شناسایی سیستم ها که در این کتاب راه حل کلی ارائه شده در صورتی که در سایر کتاب ها از مثال نقض برای شناسایی سیستم ها استفاده کرده.بسیاری از فرمول ها اثبات شده که به درک بهتر خیلی کمک میکنه و دیگه ترسی از فراموش کردن فرمول ها نخواهید داشت. حل مثال های متنوع. و یک ویژگی بسیار مهم اینکه شما میتونید با برنامه مطالعاتی آقای تقدسی که از طریق سایتشون اعلام میشه پیش برید و سوالاتتون رو بپرسید.

  • سلام.
   هر کتاب برای یک سطح علمی مناسبه. حساسیت بیش از حد نسبت به مراجع تاثیر منفی داره

 26. استاد درسته که شما تابستان با تیم اقای باغستانی شیراز میاین؟

  • خیر. من به خود موسسه بینش هم چندین مرتبه این موضوع رو گفتم. بنده امسال با بینش و پارسه و نصیر هیچگونه همکاری نخواهم داشت.

 27. سلام استاد
  سال خوبی براتون ارزومندم
  من کارمندم و چند سال قبل مدار خوندم
  الان دارم از مدرسان و پارسه میخونم قبل از اینکه تستای شما روبزنم چون درسشو باید اول خودمو قوی کنم
  سوالم اینه که الان که دارم پارسه و مدرسانو میخوننم بنظرتون تستای اخر فصلشونم بزنم مخصوصا مدرسان که تستاش بیشتره؟
  سوال دومم::ایا اینکه میگن مدرسان روشاش تشریحیه با کتاب شما و روش حل تستاتون تناقضی ندارد

  • سلام. ممنون از لطف شما
   تناقض نداره ولی بنظر من هم روشهای کتاب مدرسان کمی تشریحی هست. ولی اگر متوجهش میشید و احساس میکنید خیلی بهتر از کتاب من یا کتاب پارسه درکش میکنید، اون رو بخونید.

 28. سلام استاد
  ویزگی دیگه کتاب آقای تقدسی آوردن تست ها با چینش موضوعی است نه ترتیب سال مطرح شدن.که این فوق العاده خوب است
  باتشکر

 29. استاد ببخشید
  مباحث stm توسط سری نامتناهی و توسط لاپلاس و توسط قضیه همیلتون در کتاب شما نیست؟ نیاز به مطالعش نیست؟

 30. سپاس بابت فرار دادن منابع برق
  چند سوال از محضرتون دارم
  ۱-ممکن است سرفصلهایی از کتاب رضایی که نیاز نیست بخونیم رو بگین
  ۲-برای درس تجزیه انتشاراتن نصیر یک کتاب داره مال اقای کهن نظرتون درباره اون چیه؟من اون کتابو دارم بنظرتون سنگینه یا یبک سطحش
  ۳-برا من دانشگاه غیر انتفاعی که الانم کارمندم اگه الان با روزی ۵ساعت شروع کنم پایه ای امید قبولی است؟

  ۵-برا مدار نظرتون چیه کتاب پارسه و مدرسان رو به موازی هم بخونم بعدا کتاب شما تست بزنم..مدرسان و پارسه تناقضی با هم نداره روشاشون؟
  ممنون از وقتی که میگذارین

  • خوشحالم با سایتتون اشنا شدم و از اون بیشتر خوشحالم انسان والایی مانند شما در بین اساتید کنکوری وجود دارد
   خدا انشالا اجر کارتون رو خواهد داد
   اقای تقوی یک سوال ازتون داشتم من کنترل رو در دانشگاه ‍خیلی وقت قبل گدروندم و یادم رفته
   دارم بصورت موازی از روی اریاز و رضایی میخونم و بعد از مطالعه انها برم سراغ کتاب شما و تستها رو در کتاب شما بزنم.اما دچار شک هستم ایا نیازه هم درسنامه اریاز هم درسنامه رضایی روپ بخونم یا یکی از این دو کافی است البته با این نکته که از الان شروع کردم به مطالعه و وقت دارم
   و سوال دومم اینکه بهرحال بعد از کتابهای رضایی و اریاز ایا درسنامه کتاب شما هم بخونم یا مستقیم برم تستاتون(یعنی درسنامتون چیزی اضافه از رضایی و اریاز دارد)
   خوشحال میشم لطف کنین به هر دو سوالم جواب دهید
   اجرتون به حضرت زهرا

  • سلام. شما لطف دارید، ممنونم
   ۱- من موازی خواندن رو توصیه نمیکنم. شما فرصت زیادی ندارید اگر میتونید با کلاس سرعت مطالعتون رو زیادتر کنید.
   ۲- بله درسنامه کتاب من نکاتی داره که در دو مرجع دیگه وجود نداره.
   موفق باشید، در پناه حق…

  • سلام.
   ۱- واقعا فرصت این کار رو ندارم
   ۲- متاسفانه ندیدمش هنوز
   ۳- احتمالش کم نیست ولی زیاد هم نیست. اگر میتونید سرعت مطالعتون رو با شرکت در کلاسهای آمادگی ارشد زیاد کنید
   ۴- تناقض ندارند ولی روشهای حل مدرسان تشریحیه. به مراجع مناسب مدار رو در سایت مراجعه کنید.

 31. سلام بر مهندس گرانقدر
  ممنون که بقیه دروسئ دارین قرار میدین
  ۱-تو مقاله چنجاش بجای سیگنال نوشته شده کنترل که مشخصه بدلیل مشغله فراوانتونه
  ۲-اسمی از کتاب اقای کهن نیاوردید؟با اینکه بروزتر بود و دارای نکات بیشتر

  • سلام. ۱- اصلاح شد. ممنون که فیدبک دادید. ۲- کتاب آقای کهن رو هنوز فرصت نکردم ببینم. باید سر فرصت بررسیش کنم و بعد نظر بدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hide picture